Իսպանիայի կառավարությունն Ուկրաինային կտրամադրի դաշտային հոսպիտալ, ինչպես նաեւ 20 զրահագնաց։ Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է թագավորության պաշտպանության նախարար Մարգարիտա Ռոբլեսը։
Ինչպես տեղեկացրել է պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը, զրահագնացները սկզբում կհասնեն Լեհաստան հունիսի 19-ին եւ կավելացվեն արդեն տեղ հասած 40 [մեքենաներին], ինչպես նաեւ 4 Leopard 2A4 [տանկերին], որոնք նորոգվում էին»։
Ռոբլեսը նաեւ հայտարարել է, որ Կիեւին կհանձնվի դաշտային հոսպիտալ։ «Դրա առաքումից առաջ նախատեսվում է ուկրաինացի զինծառայողների ուսուցում Իսպանիայում»,- նշել են պաշտպանության նախարարությունում։
Ուկրաինական հակամարտության սկզբից Իսպանիայի կառավարությունը Կիեւին ցուցաբերել է ռազմական օգնություն՝ տրամադրելով տարբեր զինատեսակներ։ Բացի այդ, Մադրիդը արդեն Կիեւին է հանձնել վեց Leopard տանկ։

Правительство Испании передаст Украине полевой госпиталь, а также еще 20 бронетранспортеров. Об этом объявила в четверг министр обороны королевства Маргарита Роблес.
Как передает пресс-служба Минобороны, бронетранспортеры изначально «прибудут в Польшу 19 июня и добавятся к уже доставленным 40 [машинам], а также 4 [танкам] Leopard 2A4, которые находились в ремонте».
Роблес также объявила о передаче Киеву полевого госпиталя. «Перед его доставкой планируется обучение в Испании украинских военнослужащих», - отметили в Минобороны.
С начала украинского конфликта правительство Испании оказывало Киеву военную помощь, поставляя различные виды оружия. Кроме того, Мадрид уже передал Киеву шесть танков Leopard.