ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը սատարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի՝ հակամարտության ավարտից հետո դաշինքում Ուկրաինայի ընդունումը դյուրացնելու ծրագիրը, գրում է The Washington Post-ը`   վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Թերթի տվյալներով՝ հունիսի 13-ին Սպիտակ տանը Սթոլթենբերգն ասել է, որ Ուկրաինան բավարար առաջընթաց է գրանցել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ճանապարհին եւ նրան անհրաժեշտ չէ ավարտել դաշինքին անդամակցության գործողությունների քայլ առ քայլ ծրագիրը, որը երկար ժամանակ անցել են արեւելաեվրոպական անդամ մյուս երկրները։
Ընդ որում, հստակեցվում է, որ, ԱՄՆ ներկայացուցիչների կարծիքով, այդ առաջարկը դուրս է ՆԱՏՕ-ի երկրների նախընտրելի կուրսի շրջանակներից, որոնք մտավախություն ունեն, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը կարող է ուժեղացնել Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի դիմակայությունը:
Թերթի աղբյուրներից մեկը նշել է, որ Բայդենի վարչակազմը փնտրում էր լուծում, որը կպահպանի համախմբվածությունը ՆԱՏՕ-ի ներսում։ Այն թույլ կտա Ուկրաինային հրաժարվել թեկնածության պաշտոնական առաջադրումից եւ կարագացնի երկրի անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին, ինչպես դա եղավ Ֆինլանդիայի դեպքում։

Президент США Джо Байден поддержал план генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга по облегчению принятия Украины в альянс после завершения конфликта, сообщила газета The Washington Post со ссылкой на источники.
По данным издания, во вторник, 13 июня, в Белом доме Столтенберг выдвинул предложение, из которого следует, что Украина добилась достаточного прогресса на пути к вступлению в НАТО и ей не нужно завершать пошаговый план действий по членству (ПДЧ) в альянсе, который проходили другие восточноевропейские страны-участницы в течение длительного времени.
При этом уточняется, что, по мнению представителей США, это предложение выходит за рамки предпочтительного курса стран НАТО, опасающихся, что членство Украины может усилить противостояние Запада с Россией.
Как сказал один из источников издания, администрация Байдена искала решение, которое бы сохранило сплоченность внутри НАТО, и согласилась с идеей генсека. Она позволит Украине отказаться от формального выдвижения кандидатуры и ускорит вступление страны в Североатлантический альянс, как это было в ситуации с Финляндией.