Պետերբուրգի նահանգապետ Ալեքսանդր Բեգլովն օրենք է ստորագրել քաղաքում առողջարանային հարկի ներդրման մասին, երեքշաբթի հայտնում է Интерфакс-ը՝ հղում անելով քաղաքային վարչակազմի մամուլի ծառայությանը։
«Սանկտ Պետերբուրգի «Սանկտ Պետերբուրգի տարածքում առողջարանային հարկի ներդրման մասին» օրենքի համաձայն՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը (...) կատարվում է փորձ՝ զարգացնելու առողջարանային ենթակառուցվածքները՝ առողջարանները պահպանելու, վերականգնելու և զարգացնելու, մեկ տուրիստական տարածք ձևավորելու և զբոսաշրջության ոլորտի կայուն զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես հաղորդվում է, 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2024 թվականի մարտի 31-ը դրույքաչափը կլինի զրոյական, 2024 թվականի ապրիլի 1-ից այն կկազմի օրական 100 ռուբլի՝ հյուրանոցի չափահաս հյուրի համար։
Ժամանման օրվա համար առողջարանային վճար չի լինի:
Օրենքը նաև սահմանում է քաղաքացիների ավելի քան 20 արտոնյալ կատեգորիա, որոնք ամբողջությամբ կազատվեն վճարումից, ներառյալ նրանք, ովքեր մշտապես աշխատում են Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքային պայմանագրի կամ ծառայության պայմանագրի հիման վրա, պատերազմի վետերանները, SVO-ի անդամները, բազմազավակ ընտանիքները:
Սմոլնիի հաշվարկներով՝ Սանկտ Պետերբուրգի հյուրերի 30%-ից 50%-ը արտոնյալ կատեգորիաներին պատկանելու պատճառով կազատվի վճարից։
2022 թվականի նոյեմբերին Պետդուման օրենք ընդունեց Սանկտ Պետերբուրգում և Սիրիուսի դաշնային տարածքում առողջարանային հարկի ներդրման հնարավորության մասին։

Губернатор Петербурга Александр Беглов подписал закон о введении курортного сбора в городе, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу городской администрации во вторник.
«В соответствии с законом Санкт-Петербурга «О введении на территории Санкт-Петербурга курортного сбора» с 1 октября 2023 года по 31 декабря 2024 года (...) проводится эксперимент по развитию курортной инфраструктуры в целях сохранения, восстановления и развития курортов, формирования единого туристского пространства и создания благоприятных условий для устойчивого развития сферы туризма», — говорится в сообщении.
Как сообщалось, с 1 октября 2023 года по 31 марта 2024 года ставка будет нулевой, с 1 апреля 2024 года — составит 100 рублей в сутки на совершеннолетнего гостя отеля.
За день заезда курортный сбор взиматься не будет.
Законом также установлены более 20 льготных категорий граждан, которые будут полностью освобождены от уплаты, включая тех, кто постоянно работает в Петербурге на основании трудового договора или служебного контракта, ветераны боевых действий, участники СВО, многодетные семьи.
По подсчетам Смольного, от 30% до 50% гостей Петербурга будут освобождены от уплаты сбора в виду принадлежности к льготным категориям.
В ноябре 2022 года Госдума приняла закон о возможности введения курортного сбора в Петербурге и на федеральной территории «Сириус».
Закон о взимании курортного сбора — с совершеннолетних, проживающих в объектах размещения более 24 часов, — вступил в силу в 2017 году. Размер сбора устанавливают регионы, участвующие в эксперименте.