Շաբաթ օրը հարյուրավոր մարդիկ երթով անցել են Հարավային Կորեայի մայրաքաղաք Սեուլով՝ պահանջելով Ճապոնիայից հրաժարվել վնասված «Ֆուկուսիմա» ատոմակայանից մաքրված ջրերը բաց թողնելու պլաններից, այն դեպքում, երբ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հանդիպել է երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, որպեսզի քննարկի հանրության անհանգստությունը սննդամթերքների անվտանգության առիթով, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
Բողոքներն սկսվել են այն բանից հետո, երբ Հարավային Կորեայի կառավարությունը պաշտոնապես հաստատել է ճապոնական պլանների անվտանգությունը՝ հայտարարելով, որ ԱԷԿ-ից հոսող ջրի աղտոտման մակարդակը կլինի թույլատրելի նորմերի սահմանում եւ էական ազդեցություն չի ունենա Հարավկորեական ծովի վրա այնքան ժամանակ, քանի դեռ կայանի մաքրող համակարգերը կաշխատեն նախագծին համապատասխան։
Այս հայտարարությունը համընկնում է ԱԷՄԳ կարծիքին, որն այս շաբաթ հավանության է արժանացրել ճապոնական պլանները՝ հայտարարելով, որ մաքրված ջրերը կհամապատասխանեն անվտանգության միջազգային չափորոշիչներին եւ աննշան ազդեցություն կունենան շրջակա միջավայրի եւ մարդկանց առողջության վրա։
Ընդվզողները երկար շարքերով անցել են Սեուլի կենտրոնական շրջանով՝ պաստառներ տանելով «Մենք դատապարտում ենք Ֆուկուսիմայի միջուկային ջրերի արտահոսքը ծով» եւ «Մենք մեր կյանքով կդիմակայենք ծով արտանետմանը» մակագրություններով։
Բողոքները լարված ֆոն են ստեղծել ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիի եւ Հարավային Կորեայի արտաքին գործերի նախարար Փակ Չժինի հանդիպման համար, սպասվում է, որ այդ հանդիպման ժաանակ կքննարկվեն սննդամթերքների վարակման հարցերը։
Սեուլից ոչ հեռու գտնվող օդանավակայանում նրան դիմավորել են տասնյակ զայրացած ցուցարարներ։ Նրանք դատապարտել են ԱԷՄԳ աջակցությունը Ճապոնիայի պլաններին՝ «Ապամոնտաժել ԱԷՄԳ»-ն եւ «Ֆուկուսիմայի ջրերը ողջ մարդկությանն անպայման կհանգեցնեն աղետի» կարգախոսներ կրող պաստառներով։

В субботу сотни людей прошли маршем по столице Южной Кореи - Сеулу, требуя от Японии отказаться от планов по выпуску очищенных сточных вод с поврежденной атомной электростанции Фукусима, в то время как глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси встретился с высокопоставленными чиновниками, чтобы обсудить обеспокоенность общественности по поводу безопасности продуктов питания, сообщает The Associated Press.
Протесты прошли через день после того, как правительство Южной Кореи официально подтвердило безопасность японских планов, заявив, что уровень загрязнения воды, откачиваемой с АЭС, будет в пределах допустимых норм и не окажет существенного влияния на южнокорейские моря до тех пор, пока очистные системы станции будут работать в соответствии с проектом.
Это заявление совпадает с мнением МАГАТЭ, которое на этой неделе одобрило японские планы сброса, заявив, что очищенные сточные воды будут соответствовать международным стандартам безопасности и окажут незначительное воздействие на окружающую среду и здоровье людей.
Протестующие прошли длинными рядами через коммерческий район в центре Сеула, держа в руках плакаты с надписями «Мы осуждаем сброс в море ядерных сточных вод Фукусимы!» и «Мы своей жизнью противостоим сбросу в море». Марши проходили мирно, и не было никаких сообщений о серьезных столкновениях или пострадавших.
Протесты стали напряженным фоном для встречи генерального директора МАГАТЭ Рафаэля Мариано Гросси и министра иностранных дел Южной Кореи Пак Чжина, на которой, как ожидалось, будут обсуждаться опасения людей по поводу заражения продуктов питания.
Несколько часов спустя в аэропорту недалеко от Сеула его встретили десятки разгневанных демонстрантов. Они осудили поддержку МАГАТЭ планов по сбросу отходов, держа в руках плакаты с надписями «Демонтировать МАГАТЭ!» и «Сточные воды Фукусимы обязательно приведут все человечество к катастрофе!».