Ծայրահեղ եղանակային իրադարձությունների ֆոնին` չոր ամառվա և ավելի խոնավ ձմեռվա, Լոնդոնի պատմական շենքերից շատերը սկսել են թեքվել և ճաքել: Բրիտանական մայրաքաղաքում կլիմայի փոփոխության պատճառով տների ավերումը կանխատեսել են փորձագետները, որոնց հետ հարցազրույց է տվել Bloomberg-ը։
Փորձագետների կարծիքով՝ գլոբալ տաքացման հետևանքներից տուժում են շենքերը ոչ միայն Լոնդոնում, այլև Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական և հարավ-արևելյան հատվածներում: Բրիտանական երկրաբանական ծառայության ինժեներ Լի Ջոնսի խոսքով՝ պատճառը հողի եզակի կավն է, որն արձագանքում է եղանակային փոփոխություններին և ազդում շենքերի ու ճանապարհների վիճակի վրա։ «Որքան կլիման ավելի խոնավ է դառնում, այնքան կավը ուռչում և ընդլայնվում է, և որքան չորանում է, այնքան փոքրանում և ճաք է տալիս», - բացատրեց փորձագետը:
Bloomberg-ի վերլուծաբանները հաշվարկել են, որ 1990 թվականին Լոնդոնի շենքերի միայն 20 տոկոսն է վտանգի տակ ընկել՝ հողի իջեցման պատճառով: 2030 թվականին նման շենքերի մասնաբաժինը կաճի մինչև 43 տոկոս, իսկ 2070 թվականին՝ 57 տոկոս։ Ընդ որում, ավերածությունների ամենամեծ հավանականությունը Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքի կենտրոնական և հյուսիսային հատվածում է, որտեղ գերակշռում են պատմական շինությունները։
Կլիմայական ճգնաժամը նաև հանգեցրեց վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենամեծ ապահովագրական վճարումների: Օրինակ՝ բրիտանական ապահովագրողները պատրաստվում են 281 միլիոն դոլար վճարել վնասի հայտերի համար, որոնք ներկայացված են 2022 թվականին, հաղորդում է Բրիտանական ապահովագրողների ասոցիացիան։ Բազմաթիվ զանգեր կապված են եղել 2022 թվականի ամռանը ռեկորդային բարձր ջերմաստիճանի հետ, նշում են փորձագետները։
«Մեծ Բրիտանիայում շատ տներ կառուցված են սողացող կավի վրա, և հատկապես չոր եղանակը կարող է հանգեցնել գույքի տեղաշարժի», - ասում է բրիտանական գույքի կորստի Aspray Ltd ընկերության մենեջեր Էնթոնի Բադլին։ Փորձագետը կանխատեսում է, որ նստեցումը կարող է անբնակելի դարձնել Լոնդոնի տների մեծ մասը, քանի որ յուրաքանչյուր վեցերորդ տունը կառուցվել է 1900-ականներին՝ առանց հաշվի առնելու նման բարձր ջերմաստիճանը։

На фоне экстремальных погодных явлений — сухого лета и более влажной зимы — многие исторические здания Лондона начали наклоняться и трескаться. Разрушение домов в британской столице из-за изменения климата предрекли опрошенные Bloomberg эксперты.
Как отмечают специалисты, от последствий глобального потепления страдают здания не только в Лондоне, но и в центральной и юго-восточной частях Великобритании. По словам инженера-геолога Британской геологической службы Ли Джонса, причина в уникальной глине в составе почвы, которая реагирует на погодные изменения и влияет на состояние зданий и дорог. «Чем влажнее становится климат, тем больше глина набухает и расширяется, а чем суше он становится, тем больше она сжимается и трескается», — пояснил эксперт.
По оценкам аналитиков Bloomberg, в 1990 году лишь 20 процентов зданий в Лондоне были в группе риска из-за проседания почвы. В 2030-м доля таких построек вырастет до 43 процентов, а в 2070-м — до 57 процентов. При этом наибольшая вероятность разрушения — в центральной и северной части британской столицы, где преобладает историческая застройка.
Климатический кризис также привел к крупнейшим за несколько десятилетий страховым выплатам. Так, за поданные в 2022 году претензии о возмещении ущерба британские страховщики собираются выплатить 281 миллион долларов, сообщили в Ассоциации страховщиков Великобритании. Многие обращения были связаны с рекордно высокими температурами летом 2022 года, отмечают специалисты.
«Многие дома в Великобритании построены на проседающей глине, и особенно сухая погода может привести к смещению собственности», — допустил менеджер британской компании по оценке убытков имущества Aspray Ltd. Энтони Баддели. Эксперт прогнозирует, что оседание почвы способно сделать большинство домов Лондона непригодными для жилья, так как каждый шестой дом был возведен в 1900-х годах без учета столь высоких температур.