Երեւանում, այսօր` հոկտեմբերի 6-ի երեկոյան, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից՝ ի պատիվ պետական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի կտրվի պետական ընթրիք:
Հիշեցնենք, որ այսօր, պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին: «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները մեկնել են Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածին, հանդիպում ունեցել Գարեգին Երկրորդի հետ եւ այցելել Մայր Տաճար:
Սարկոզիի հետ Հայաստան են այցելել հայտնի ֆրանսահայերը` նախկին նախարար Պատրիկ Դեւեջյանը, աշխարհահռչակ երգչուհի Էլեն Սեգարան, ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը, իսկ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը Երեւանում կլինի վաղը:
Այնուհետեւ Նիկոլա Սարկոզին եւ Սերժ Սարգսյանը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից մեկնել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանք ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, ապա այցելել Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ շրջայցի ավարտին Ֆրանսիայի նախագահը պատվավոր հյուրերի գրքում գրառում է կատարել: «Ֆրանսիան չի մոռանում»,-գրել է Նիկոլա Սարկոզին:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները նաեւ ծառ են տնկել՝ Ֆրանսիայի կողմից 2001թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքը հիշատակող հուշասյան հարևանությամբ:

YEREVAN. – Armenian President Serzh Sargsyan will give an official dinner on the occasion of his counterpart Nikolas Sarkozy’s official visit to Armenia on Thursday evening.
French President arrived on official visit to Armenia on Thursday. After the official welcoming ceremony, the two Presidents went to Holy See Echmiadzin to meet Armenian Catholicos Karekin II.
Sarkozy is accompanied by famous French-Armenians-former Minister Patrick Devedjian, singer Helene Segara and football player Youri Djorkaeff. Singer Charles Aznavour will arrive in Armenia on Friday.
After the meeting with Catholicos, the Presidents went to Tsitsernakaberd Memorial Complex. They put a wreath to the victims of the Armenian Genocide, and then entered the museum. France does not forget, Sarkozy wrote in the memorial book of the museum. The Presidents also planted a tree in the Memory Ally.