Եթե Վազգեն Մանուկյանը 1996-ին «ընտրյալ նախագահ» էր, ինչու դրանից 1,5 տարի անց, 1998թ. ստացավ ընդամենը 13 տոկոս ձայն: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 6-ին, Ազատության հրապարակում հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ի պատասխան հարց-մեղադրանքի, թե 1996-ին ինքը խլել է աթոռը Վազգեն Մանուկյանից:
«Այսինքն, Վազգեն Մանուկյանը 1998-ին Ռոբերտ Քոչարյանին մատուցեց նույն ծառայությունը, ինչ Գեղամյանը, 2003 թվականին: Նա 2003թ. ընտրություններին ստացավ 0,45 տոկոս, իսկ 2008թ. ճանաչեց ընտրությունների արդյունքները»,- հայտարարեց Տեր-Պետրոսյանը:
Նա անդրադարձավ նաեւ եւս մեկ մեղադրանքի, ըստ որի, իր իշխանության տարիներին, Հայաստանի 3-րդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ մենաշնորհ է տրվել «ԱրմենՏել» ընկերությանը: «Ճի՞շտ է արդյոք, որ ինչ-որ կազմակերպություն ձեզ 25 միլիոն դոլար են տվել» հարցին, ՀԱԿ-ի առաջնորդը պատասխանել է. «Սա այն նույն կեղծիքի ժանրից է, երբ ժամանակները խառնում են, եւ վերագրում մարդու, ով կապ չունի դրա հետ: «ԱրմենՏելի» գործարքը ստորագրվել է իմ հրաժարականից հետո, Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից: Եթե 25 միլիոնի պատմությունը ճիշտ է, պիտի դրա հասցեն այլ տեղ փնտրեք: Կոնյակի գործարանի գործարքը եւս ստորագրվել է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից, նրա օրոք»:

YEREVAN. – If armenian politician Vazgen Manukyan was an elected president in 1996, why he received just 13% in 1998 presidential election, said Armenia’s first President Levon Ter-Petrosyan in the Liberty Square on Thursday responding to the report that he took the office from Manukyan in 1996 presidential elections.
“Thus, Manukyan served for Armenia’s second President Robert Kocharyan in 1998 presidential elections by joining his voices to Kocharyan’s,” Ter-Petrosyan stated.
Ter-Petrosyan also referred to another accusation according to which during his reign he had received $25 million to grant ArmenTel Company a monopoly for the first time in Armenia’s history. ArmenTel contract was signed after his resignation by Kocharyan. Moreover, Kocharyan signed the agreement on the Yerevan Brandy Company as well.