Հուլիսի 14-ին Չինաստանի պաշտպանության նախարարության խոսնակ Թան Կեֆեյը կրկնել է, որ Չինաստանը տիեզերքի խաղաղ օգտագործման կողմնակից է և կտրականապես դեմ է այնտեղ զենք տեղադրելուն կամ պատերազմի դաշտի վերածելուն, ինչպես նաև արտաքին տիեզերքում սպառազինությունների մրցավազքի ցանկացած ձևին:
Նման հայտարարություն է արել Քեֆեյը՝ մեկնաբանելով տիեզերական մրցավազքի մասին ԱՄՆ բանակի հրամանատարի հայտարարությունները, հայտնում է Xinhua-ն։
Ըստ Թան Քեֆեյի, վերջին տարիներին Միացյալ Նահանգներն արագացնում է տիեզերքի ռազմականացումը, տիեզերական դաշինքի խմբավորումներ է ստեղծում և դանդաղեցնում տիեզերական զենքի վերահսկման գործընթացը:

Официальный представитель Министерства обороны КНР Тань Кэфэй 14 июля в очередной раз подчеркнул, что Китай отстаивает мирное использование космического пространства и решительно выступает против размещения там оружия или превращения его в поле боя, а также против любой формы гонки вооружений в космосе.
Кэфэй сделал такое заявление, комментируя высказывания командующего армии США о космической гонке, передает Синьхуа.
По словам Тань Кэфэя, в последние годы Соединенные Штаты ускоряют милитаризацию космического пространства, сколачивают клики космических альянсов и тормозят процесс обеспечения контроля за космическим вооружением.