Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի ընթացքում Թուրքիան և ԱՄԷ-ն ստորագրել են 50,7 միլիարդ դոլարի 13 համաձայնագիր։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Թուրքիայի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
«Այսօր (հուլիսի 19-ին) Թուրքիայի և ԱՄԷ-ի միջև ստորագրվել և ընդունվել է 13 փաստաթուղթ տարբեր ոլորտներում։ Այդ շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել «Բարձր մակարդակի ռազմավարական խորհուրդ»՝ Թուրքիայի և ԱՄԷ նախագահների նախագահությամբ։ Այս համատեղ հայտարարությամբ ԱՄԷ-ի հետ մեր հարաբերությունները բարձրացվել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի»,- ասվում է գրասենյակում։
Որոշում է կայացվել խորացնել առկա համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը, ենթակառուցվածքները, լոգիստիկան, էլեկտրոնային առևտուրը, ֆինանսները, առողջապահությունը, սննդամթերքը, զբոսաշրջությունը, անշարժ գույքը, շինարարությունը, պաշտպանությունը, արհեստական ​​ինտելեկտը և առաջադեմ տեխնոլոգիաները։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 17-19-ը շրջագայություն է կատարում Պարսից ծոցի երկրներ՝ Սաուդյան Արաբիա, Քաթար և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Ուղևորության հիմնական նպատակն է ընդլայնել այս երկրների հետ տնտեսական համագործակցությունը և ավելացնել Թուրքիային անհրաժեշտ ներդրումների ծավալը։

В рамках визита Реджепа Тайипа Эрдогана Турция и ОАЭ подписали 13 соглашений на общую сумму 50,7 миллиарда долларов. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу турецкого президента.
«Сегодня (19 июля) между Турцией и ОАЭ было подписано и принято 13 документов в различных областях. В этих рамках стороны договорились о создании «Стратегического совета высокого уровня» под председательством президентов Турции и ОАЭ. Благодаря этому совместному заявлению наши отношения с ОАЭ были подняты до уровня стратегического партнерства», - сообщила канцелярия. Принято решение об углублении существующего сотрудничества в таких областях, как энергетика, транспорт, инфраструктура, логистика, электронная коммерция, финансы, здравоохранение, продукты питания, туризм, недвижимость, строительство, оборонная промышленность, искусственный интеллект и передовые технологии.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 17-19 июля совершает турне по странам Персидского залива – Саудовской Аравии, Катару и ОАЭ. Основная цель поездки – расширение экономического сотрудничества с указанными странами и увеличение объемов инвестиций, необходимых Турции.