Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը հայտարարել է, որ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության բանակցային գործընթացը ոչ միայն դանդաղել է վերջին տարիներին , այլեւ մտել է խոր փակուղի։ Նա այս պնդումն արել է հինգշաբթի, լրագրողների համար, Բրյուսելում ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումից առաջ։
«Մենք շատ հստակ կանոններ ունենք [ԵՄ-ին] միանալու գործընթացների հարցում»,-ասել է Բերբոքը։ «Եվ այն, որ միանալու հեռանկարները, գործընթացները եւ առաջընթացը վերջին տարիներին ոչ միայն մտել են փակուղի, այլեւ, ես կասեի՝ հայտնվել են սառեցված վիճակում, բացատրվում է նրանով, որ հիմնական գլուխները, որոնք անհրաժեշտ են այդ բանակցությունների համար՝ օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ոչ միայն չեն իրականացվել, այլեւ հեռու են դրանից»,- նշել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է շփումները պահպանել Թուրքիայի հետ։ «Եվ այնուամենայնիվ, անհավանականորեն կարեւոր է, որպեսզի մենք միշտ գտնվենք միմյանց հետ երկխոսության մեջ»,- նշել է Բերբոքը՝ ավելացնելով, որ «Թուրքիայի հետ հարեւանությունը չափազանց կարեւոր է»։
Վիլնյուսում ՆԱՏՕ գագաթաժողովից հետո Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է ԵՄ-ին անդամակցության բանակցային գործընթացն արագացնելու իր երկրի մտադրության մասին։ Թուրքիան պաշտոնապես փորձում է հասնել ԵՄ-ի լիարժեք անդամ դառնալ 2005 թվականից։ Ներկայում բաց են այսպես կոչված բանակցային դոսիեի 35 կետերից 16-ը։ Հիմնական գայթաքարը բանակցություններում կիպրոսյան խնդիրն է։

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила, что переговорный процесс по вступлению Турции в Европейский союз (ЕС) не только застопорился в последние годы, но и зашел глубоко в тупик. С таким утверждением она выступила в четверг перед журналистами по прибытии на встречу глав МИД ЕС в Брюсселе.
«У нас есть очень четкие правила в отношении процессов присоединения [к ЕС]», - сказала Бербок. «И то, что перспективы присоединения, процессы и прогресс в отношении Турции в последние годы не только зашли в тупик, но и, я бы сказала, оказались глубоко замороженными, объясняется тем, что основные главы, которые необходимы для этих переговоров - верховенство закона, защита прав человека - не только не реализованы, но и далеки от этого», - отметила она.
В то же время глава внешнеполитического ведомства ФРГ подчеркнула, что необходимо поддерживать контакты с Турцией. «И тем не менее невероятно важно, чтобы мы всегда находились в диалоге друг с другом», - резюмировала Бербок, добавив, что «соседство с Турцией крайне важно».
После саммита НАТО в Вильнюсе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о намерении его страны ускорить переговорный процесс, связанный с ее вступлением в Европейский союз, обновлением отношений в рамках таможенного союза и распространением на Анкару безвизового режима с ЕС. Турция официально добивается вступления в ЕС в качестве полноправного члена с 2005 года. К настоящему времени открыты 16 из 35 позиций так называемого переговорного досье. Основным камнем преткновения на переговорах является кипрская проблема.