Ուկրաինայի մշակույթի եւ տեղեկատվական քաղաքականության նախարար Ալեքսանդր Տկաչենկոն հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Այս մասին նա գրել է Ֆեյսբուքի իր էջում։
Նա հայտարարել է, որ պատերազմի ժամանակ մշակույթի վրա բյուջետային եւ մասնավոր միջոցներ ծախսելը պակաս կարեւոր չէ, քան անօդաչու թռչող սարքերի վրա:
Հուլիսի 20-ի երեկոյան Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին վարչապետ Դենիս Շմիգալին առաջարկել է աշխատանքից ազատել Տկաչենկոյին եւ այդ պաշտոնում նշանակել մեկ այլ անձի։ Ավելի վաղ Ալեքսանդր Տկաչենկոն, չնայած հանրության կոչերին, նպատակահարմար էր համարել պետբյուջեից ավելի քան 500 մլն գրիվնա (ավելի քան 121 հազար եվրո) ծախսել Գոլոդոմորի՝ ուկրաինացի ժողովրդի ցեղասպանության ազգային թանգարանի շինարարությունն ավարտելու համար:

Министр культуры и информационной политики Украины Александр Ткаченко подал заявление об отставке. Об этом он сообщил в ночь на 21 июля в своем Facebook, назвав причиной «волну недоразумения» в том, что касается важности культуры во время войны. При этом он заявил, что тратить бюджетные и частные средства на культуру во время войны не менее важно, чем на дроны.
Вечером 20 июля президент Украины Владимир Зеленский предложил премьер-министру Денису Шмыгалю уволить Ткаченко и назначить на эту должность другого человека. Ранее Александр Ткаченко, несмотря на призывы общественности, счел уместным потратить более 500 млн гривен (более 121 тыс. евро) из госбюджета на завершение строительства Национального музея Голодомора-геноцида украинского народа.