Եվրոպական ներդրումային բանկը պատրաստ են ֆինասավորել Հայաստանում ենթակառուցվածքների` այդ թվում հանրապետության ճանապարհների վերանորոգմանն ուղղված ծրագրերը: Այս մասին նշվել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի Արեւելյան գործընկերության  երկրների բաժնի պետ Ֆիլիպ Ժիմչակի հանդիպման ժամանակ, որը կայացել է Երեւանում` հոկտեմբերի 10-ին:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է Տրանսպորտի եւ կապի նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանից, հանդիպման ընթացքում քննակվել է  Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից մի շարք ճանապարհաշինարարական ծրագրերի համաֆինանսավորման հարցը:
Ֆ.Ժիմչակը տեղեկացրել է, որ ներկայումս Եվրոպական ներդրումային բանկը Ասիական զարգացման բանկի հետ քննարկում է «Հյուսիս հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման Տրանշ-3-ի` Թալին-Գյումրի հատվածի վերանորոգմանը` իր կողմից համաֆինանսավորման ձեւով մասնակցության հարցը:
Նախարար Մ.Վարդանյանը հայտնել է, որ ֆրանսիական «Էջիս Ինթերնեյշնլ» կազմակերպությունն արդեն պատրաստել է Տրանշ-3-ի նախագիծը եւ նախարարությունը շուտով այն կտրամադրի  Եվրոպական ներդրումային բանկին: Նախարարը միաժամանակ բանկի պատվիրակությանն առաջարկել է Տրանշ-3-ի համաֆինանսավորմաը զուգահեռ իրականացնել նաեւ ,Հյուսիս հարավե ավտոմայրողու կառուցման ամբողջ ծրագրի նախագիծը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ դեպի Վրաստան երկու մայրուղիների վերանորոգման եւ Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորող ,Կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնմանե ծրագրի համաֆինանսավորման հնարավորությունները: Եվրոպական ներդրումային բանկի ներկայացուցիչը պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել այս հարցերը եւ համաֆինանսավորման կարգով մասնակցել մայրուղիների վերանորոգման ծրագրին:
Հանդիպման վերջում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կողմից պաշտոնապես դիմել Եվրոպական ներդրումային բանկին` վերոնշյալ ծրագրերի ֆինանսավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու համար:

YEREVAN. – The European Investment Bank (EIB) is prepared to finance projects toward renovating Armenia’s infrastructure, including the country’s roads. This was noted during the meeting, on Monday in Armenian capital Yerevan, between Manuk Vardanyan, Armenia’s Minister of Transport and Communication, and Philippe Szymczak, EIB Head of Transport, Telecom & Corporate Division for Eastern Europe.
During the meeting, the interlocutors discussed the matter of EIB’s co-financing of several road construction projects, Transport and Communication Ministry’s Press Secretary Susanna Tonoyan informed Armenian News-NEWS.am.
Szymczak informed that EIB, together with the Asian Development Bank, is examining the co-financing of the renovation of Talin-Gyumri road section, which is Tranche 3 of the North-South Highway.
Minister Vardanyan noted that the French Egis International organization already prepared Tranche 3’s plan and the Ministry will soon submit it to EIB. Along with co-financing Trance 3, the Minister also proposed EIB delegation to carry out the entire construction project of the North-South Highway.
The parties also discussed the possibilities for renovating two highways leading to Georgia and co-financing the World-Bank-funded “Renovation of Vital Roads” Project. EIB representative expressed readiness to discuss these matters and to co-finance the highway renovation project.
At the end of the meeting, an arrangement was reached for the Ministry of Transport and Communication to petition to EIB, in order to commence talks toward financing the aforesaid projects.