Շվեդիայի արտգործնախարարն ասել է, որ Ստոկհոլմը հուսով է, որ Թուրքիան կվավերացնի Շվեդիայի ծրագրված անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, երբ հոկտեմբերին թուրքական խորհրդարանը վերսկսի նստաշրջանը, ինչի պայմանավորվածությունը նախագահ Էրդողանի հետ ձեռք է բերվել հուլիսին դաշինքի գագաթնաժողովում, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Բիլստրեմը հավելել է, որ թուրքական կառավարությունը Վիլնյուսում խոստացել է «արագ վավերացում» ապահովել։
Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ էր ներկայացրել անցյալ տարի։ Սակայն Թուրքիան ձեռնպահ էր մնացել՝ պատճառաբանելով անվտանգության ոլորտում համագործակցության հետ կապված մտահոգությունները։
Ամիսներ տևած ճնշումներից հետո Էրդողանը հայտարարել է, որ հոկտեմբերին խորհրդարան կուղարկի Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտի վավերացումը:
Թուրքիան կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Շվեդիայում բնակվող զինյալների դեմ, որոնք հիմնականում Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության անդամներ և խմբեր են, որոնց Անկարան մեղադրում է 2016 թվականի ձախողված պետական հեղաշրջումը կազմակերպելու մեջ: Թուրքիայի հետ լարվածությունը սրվել է նաև Շվեդիայում ցույցերի պատճառով, որտեղ ցուցարարները այրել են Ղուրանի օրինակները:

Министр иностранных дел Швеции заявил, что Стокгольм по-прежнему надеется, что Турция ратифицирует запланированное членство Швеции в НАТО, когда турецкий парламент вновь соберется в октябре, как это было согласовано с президентом Эрдоганом на саммите альянса в июле, передает «Голос Америки».
Билльстрем добавил, что турецкое правительство пообещало в Вильнюсе обеспечить «быструю ратификацию».
Швеция подала заявку на членство в НАТО в прошлом году. Однако Турция воздержалась, сославшись на опасения по поводу сотрудничества в области безопасности.
После нескольких месяцев давления Эрдоган заявил, что направит ратификацию заявки Швеции на вступление в НАТО в парламент в октябре.
Турция заявила о необходимости действий в отношении боевиков, проживающих в Швеции, в основном членов Рабочей партии Курдистана и группы, которую Анкара обвиняет в организации неудавшегося государственного переворота 2016 года. Напряженность в отношениях с Турцией также усилилась из-за демонстраций в Швеции, где протестующие сожгли копии Корана.