Մոտ օրերս Վրաստանի իշխանությունները ակնկալում են ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի այցը՝  հանրապետությանը ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու վերաբերյալ 12 հանձնարարականների կատարման հարցի քննարկման համար։ Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին,տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք կատարում  և արդեն կատարել ենք բոլոր 12 հանձնարարականները։ Անում ենք առավելագույնը։ Մենք մշտական ​​շփում ունենք եվրոպացի գործընկերների հետ։ Մի քանի օրից  սպասում ենք պարոն Բորելին, որին ևս մեկ անգամ կփոխանցենք թարմացված տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչպես է ընթանում  12 առաջարկությունների իրականացման գործընթացը»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ԵՄ ղեկավարությունն ավելի քան բավարար փաստարկներ ունի՝ երկրին Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ տալու համար։
2022 թվականի հունիսին Եվրամիության ղեկավարները Մոլդովային և Ուկրաինային դաշինքին միանալու թեկնածուի կարգավիճակ են շնորհել։ Նրանք ընդունել են Վրաստանի եվրոպական հեռանկարը, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել 12 պայմանների կատարումից հետո նրան տալ թեկնածուի կարգավիճակ։ 2023 թվականի վերջին Վրաստանը սպասում է ԵՄ հաջորդ որոշմանը՝ իրեն թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու վերաբերյալ։

Власти Грузии в ближайшие дни ожидают визита главы внешнеполитической службы Евросоюза Жозепа Борреля для обсуждения вопроса выполнения 12 рекомендаций по предоставлению республике статуса кандидата в члены ЕС. Об этом сообщил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили на заседании правительства, сообщает ТАСС.
«Мы выполняем и уже выполнили все 12 рекомендаций. Мы делаем максимум. У нас постоянная коммуникация с нашими европейскими коллегами. Через несколько дней мы ожидаем господина Борреля, которому мы еще раз передадим обновленную информацию о том, где мы находимся в процессе имплементации 12 рекомендаций», - сказал Гарибашвили.
Глава грузинского правительства выразил надежду, что у руководства ЕС более чем достаточно аргументов для того, чтобы предоставить стране статус кандидата в члены Евросоюза.
Лидеры Евросоюза в июне 2022 года предоставили статус кандидата на вступление в сообщество Молдавии и Украине. Они признали европейскую перспективу Грузии, а также выразили готовность предоставить ей статус кандидата после выполнения 12 условий. В конце 2023 года Грузия ожидает очередное решения ЕС по вопросу предоставления ей статуса кандидата.