Համաշխարհային բանկի Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա (ԵԿԱ) տարածաշրջանի` Աղքատության կրճատման եւ տնտեսական կառավարման ստորաբաժանումը ներկայացրել է «Հայաստան` պետական ծախսերի ուսումնասիրություն. հարկաբյուջետային կոնսոլիադացում եւ վերականգնում» զեկույցը: Այն ներկայում գտնվում է քննարկումների փուլում:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի` սա Հայաստանի վերաբերյալ նմանատիպ երկրորդ զեկույցն է: Առաջինը կազմվել էր 2000-ական թ.թ. սկզբին, եւ այն ժամանակ էական ազդեցություն թողեց Հայաստանի հարկաբյուջետային քաղաքականության վրա:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀԲ ներկայացուցիչ Իվոն Թիկատան նշեց, որ չնայած ծանր ճգնաժամին, Հայաստանի դիրքը բավականին կայուն եւ ամուր է: «Սա Հայաստանի կառավարությանը հնարավորություն տվեց ներդնել ֆիսկալ մի փաթեթ, որը խթանեց տնտեսությունը: Զեկույցի նպատակն է` շարունակել այս ջանքերը, որպեսզի երկիրը պատրաստ լինի հնարավոր նոր ճգնաժամերին»,- ասաց Ի. Թիկատան:

YEREVAN. – World Bank’s Poverty Reduction and Economic Management Unit for Europe and Central Asia Region presented a report entitled “Armenia: A Study of State Expenditure - Fiscal Consolidation and Recovery.”
According to Armenian Minister of Finance Vache Gabrielyan, this is the second such report on Armenia. The first one was prepared in the early 2000s, and at the time it substantially impacted Armenia’s fiscal policy.
Despite the severe economic crisis, Armenia’s position is fairly steady and strong, World Bank representative Yvonne Tsikata stated during a briefing with news reporters. “This enabled Armenia’s government to introduce a fiscal package which stimulated economy. The report’s objective is to continue with these efforts, so that the country can be prepared for new possible crises,” Tsikata noted.