ՌԴ ՊՆ-ն առաջին անգամ տեղեկացրել է ամերիկյան արտադրության երկու ATACMS հրթիռների ոչնչացման մասին։
«Անցած օրվա ընթացքում խփվել է երկու օպերատիվ-տակտիկական ATACМS հրթիռ, Ս-200 զենիթային հրթիռ, որը վերափոխված էր ցամաքային թիրախների խոցման համար, ինչպես նաեւ երկու HARM հակառադիոլոկացիոն հրթիռ եւ ամերիկյան արտադրության HIMARS երկու ռեակտիվ արկ»,- նշվել է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրությունում։
ՀՕՊ միջոցները խփել են նաեւ երկու ուկրաինական ՄիԳ-29 կործանիչ, Սու-25 գրոհային եւ Л-39 ուսումնամարտական ինքնաթիռ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Կրասնոարմեյսկի եւ Խերսոնի մարզի Կազաչի Լագերյա, Դնեպրոպետրովսկի մարզի Սինելնիկովո շրջաններում։ Հաջողվել է խփել նաեւ 51 անօդաչու։
ATACMS-ը օպերատիվ-տակտիկական բալիստիկ հրթիռ է, որն ստեղծել է Lockheed Martin ընկերությունը։ Այն կարելի է արձակել համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերից, այդ թվում M142 HIMARS-ից։

Минобороны России впервые сообщило об уничтожении двух ракет ATACMS американского производства.
«В течение прошедших суток перехвачены две оперативно-тактические ракеты ATACМS производства США, зенитная ракета С-200, переделанная для поражения наземных целей, а также две противорадиолокационные ракеты HARM и два реактивных снаряда системы залпового огня HIMARS производства США», — отмечается в сообщении МО РФ.
Кроме того, средства ПВО сбили два украинских истребителя МиГ-29, штурмовик Су-25 и учебно-боевой самолет Л-39 в районах Красноармейска в Донецкой народной республике, Казачьих Лагерей в Херсонской области и Синельниково в Днепропетровской области. Также в зоне спецоперации удалось перехватить 51 беспилотник.
ATACMS — оперативно-тактическая баллистическая ракета, разработанная компанией Lockheed Martin. Ее можно запускать из реактивных систем залпового огня, в том числе из M142 HIMARS.