Մենք ճիշտ չենք անում, երբ անվտանգություն ասելով հասկանում ենք միայն բանակ, միայն զենք: Այս մասին The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե երբ խոսում է դիվերսիֆիկացիայի մասին, ի՞նչ նկատի ունի, ի՞նչ կարող են անել այլ պետությունները այլ գործնկերները:
«Ցավոք, շատ դեպքերում ենք մենք տեսնում, որ կան երկրներ, որոնզ զենքի խնդիր չունեն, բայց անվտանգության խնդիր ունեն: Եվ կան երկրներ, որոնք զենքի խնդիր ունեն, բայց անվտանգության խնդիր չունեն: Իհարկե, դա կապված է բազմաթիվ հանգամանքներից, միջավայրից եւ այլն: Անվտանգության ոլորտի մեր պատկերացումները առաջին հերթին հենվում են դրա վրա, որ պետք է մենք փորձենք մեր միջավայրը դարձնել անվտանգության առումով հնարավորինս կառավարելի, եւ կանխատեսելի եւ մենք այդ միջավայրի համար պետք է լինենք կանխատեսելի: Ընդհանրապես, սպառնալիքները փոխադարձ են լինում, եւ երբեմն դժվար է լինում գտնել մեկնարկի կետը: Երբեմն իմաստ էլ չի լինում գտնել այդ կետը, որովհետեւ դրանից բան չի փոխվում:
Երբ մենք ասում ենք անվտանգության հարաբերությունների կարգավորում, մենք չենք հասկանում, որ պետք է գնանք, ուրիշ տեղերից զենք բերենք եւ կրակենք մեր հարեւան պետությունների վրա: Մենք պետք է հարաբերություններ ձեւավորենք մեր հարեւանների հետ, անվտանգության ճիշտ հարաբերություններ կառուցենք»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կոմունիկացիաների բացումը, սահմանների դելիմիտացիան այդ անվտանգության քաղաքականության շատ կարեւոր մասեր են:
«Այսօրվա աշխարհը ցույց է տալիս, որ այդ մոտեցումը հնացած է, որ կարելի է ունենալ շատ զենք, ուժեղ բանակ, արտադրել զենք, ներմուծել ու կրակել, բայց դա երկարաժամկետում երբեք լավ արդյունքների չի բերում, իսկ կարճաժամկետում էլ միշտ չէ, որ լավ արդյունքների է բերում: Դիվերսիֆիկացիա ասելով մենք հասկանում ենք բալանսավորման քաղաքականություն: Դրա մեջ նաեւ նկատի է առնվում մեր միջավայրը, մեր տարածաշրջանը, մեր հարեւանները: Այն մոտեցումը, որ պետք է ինչ-որ տեղ դաշնակիցներ գտնենք, որ զենք բերենք, կրակենք մեր հարեւանների վրա, դա մեր մոտեցումը չէ:
Իհարկե, մենք մտավախություններ ունենք, որ մեր հարեանները կկարկեն մեզ վրա, եւ այդ մտավածություններն է պետք կառավարել: Բայց մյուս կողմից ցանկացած ժամանակակից երկիր իրավունք ունի ունենալ ժամանակակից բանակ, զարգացնել զինված ուժերը, իր անվտանգային կարիքները բավարարելն նաեւ այս բաղադրիչով»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ խաղաղություն ասելով Հայաստանը նկատի ունի այն, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրների սահմանները բաց են բոլորի համար, որ այդ երկրները կապված են տնտեսական կապերով, քաղաքական խոսակցությամբ, մշակութային կապերով. «Տեսեք, այստեղ զենքի մասին խոսք չկա, բայց դա անվտանգության կարեւոր բաղադրիչ է»:

We are not doing the right thing when we mean only the army, only weapons when speaking about security. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in an interview with The Wall Street Journal, to the question on when he speaks about diversifying Armenia’s relationships, what he means by that, and what can other countries and partners do.
“Unfortunately, in many cases we see that there are countries that do not have a problem with weapons, but have a security problem. And there are countries that have a problem of weapons, but no security problem. Of course, it depends on many circumstances, environment, etc.
Now, our understanding of security is, first of all, based on that we should try to make our environment as manageable and predictable in terms of security as possible. And we have to be predictable for the environment. That is, the threats are generally reciprocal, and sometimes it is very difficult to find the starting point, because it is always a chicken and egg problem. And sometimes it doesn't even make sense to find the starting point, because nothing changes from it.
And when we say arranging of our security relations, we do not mean that we should go and bring weapons from other places and shoot at our neighboring states. In that same security domain, we also need to build relationships with our neighbors to be able to build the right security relationships,” Pashinyan said, adding that delimitation of borders, mutual recognition of territorial integrity, and rules for opening communications are all very important components of security policy.
“And, especially now, I think today's world shows that the approach that you can have a lot of weapons, you can have a very strong army and produce weapons, import them and shoot them is at least outdated. It will never produce good results in the long term and it doesn't always produce good results in the short term. And when we say diversification, we also mean balanced and balancing policies in the context of foreign policy. This also includes our neighborhood, our environment, our region.
You know, the approach that we have to find allies somewhere, bring weapons and shoot at our neighbors, that is not our approach. Of course, we have fears that our neighbors will shoot at us. Those fears also need to be managed. But on the other hand, I think that any modern country should and has the right to have a modern army, it has the right to develop its armed forces, it has the right to meet its security needs with this component as well,” Pashinyan stressed.
“When we say peace, we mean that the borders of all the countries of the region are open to each other on the same principles, we mean that these countries are connected by economic ties; they are connected by political dialogue and conversation, they are connected by cultural ties. Look, there's no mention of weapons here; but this is an important security component,” the Armenian premier said.