ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Բրյուսելում հանդիպել է Մոլդովայի վարչապետ Դորին Ռեչանի հետ։ X սոցիալական ցանցում նա նշել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը լիովին աջակցում է հանրապետության ինքնիշխանությանը, այսինքն՝ չի ճանաչում Պրիդնեստրովիեի անկախությունը։
«Ուրախ եմ հանդիպելու մեր հարգված գործընկեր Մոլդովայի վարչապետ Դորին Ռեսյանին: ՆԱՏՕ-ն լիովին աջակցում է ձեր ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը, և մենք կոչ ենք անում Ռուսաստանին ամբողջությամբ դուրս բերել զորքերը ձեր տարածքից»,- գրել է Ստոլտենբրեգը։
Նա հավելել է, որ Մոլդովան կարող է հույս դնել ՆԱՏՕ-ի աջակցության վրա։
Չճանաչված Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունում ռուս խաղաղապահներն իրականացնում են իրենց առաքելությունը, և կա նաև ռուս զինվորականների կոնտինգենտ, որը պահպանում է զինամթերքի պահեստները Կոլբասնա գյուղում, որոնք ստեղծվել էին դեռևս 1940-ականներին (այնուհետև այնտեղ զինամթերք և զենք է բերվել՝ սոցիալական բլոկի երկրներից խորհրդային զորքերի դուրսբերման ժամանակ)։ Մոլդովայի ներկայիս նախագահ Մայա Սանդուն հանդես է գալիս ռուս խաղաղապահներին ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներով փոխարինելու և Կոլբասնայից զորքերը դուրս բերելու օգտին:

Генсек НАТО Йенс Столтенберг встретился с премьер-министром Молдавии Дорином Речаном в Брюсселе. В соцсети X он отметил, что Североатлантический альянс полностью поддерживает суверенитет республики — то есть не признает независимость Приднестровья.
«Рад познакомиться с премьер-министром Дорином Речаном нашего уважаемого партнера Молдовы. НАТО полностью поддерживает ваш суверенитет и территориальную целостность, и мы призываем Россию полностью вывести свои войска с вашей территории», — написал Столтенбрег.
Он добавил, что Молдавия может рассчитывать на поддержку со стороны НАТО.
В непризнанной Приднестровской Молдавской республике свою миссию выполняют российские миротворцы, а также находится контингент военных РФ, которые охраняют склады боеприпасов в селе Колбасна, которые были созданы еще в 1940-х годах (затем туда свозили боеприпасы и оружие при выводе советских войск из стран соцблока). Нынешний президент Молдавии Майя Санду выступает за замену российских миротворцев на представителей ОБСЕ и за вывод войск из Колбасны.