ՌԴ ԱԳՆ-ն ԱՄՆ-ի կողմից Մերձավոր Արևելք հակահրթիռային համակարգերի մատակարարումները գնահատում է որպես սադրանք, ճեպազրույցում հայտարարել է դիվանագիտական ​​ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այն, ինչ տարածաշրջանին անհրաժեշտ է, հավանաբար, պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության արագ թուլացումն է, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ի կողմից սադրանքները՝ նշված հակահրթիռային համակարգերի (THAAD (Terminal High Altitude Area Defense)» մատակարարումների և տեղակայման տեսքով»,- ասել է նա, փոխանցում է ТАСС-ը։
Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան ԱՄՆ-ի ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում որպես տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանը նպաստող չի դիտարկում. «Ճիշտ հակառակը։ Ինչպես գիտեք, մերձավորարևելյան կարգավորման գործընթացը մենաշնորհելու Վաշինգտոնի ավելի վաղ փորձերը, որոնք, այս գործընթացը, անտեսում էին ձգձգվող հակամարտության իրական պատճառները, մեծապես հանգեցրին ներկայիս աղետալի հետևանքներին»:
Ընդ որում, ըստ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի, Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջան հակաօդային պաշտպանության և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մատակարարումն ուղղված է Միացյալ Նահանգների սեփական անվտանգության ամրապնդմանը։ «Հենց այդպես էլ դա պետք է որակել՝ ուրիշի հաշվին, ընդհակառակը, նրանք ավելի են ցնցում իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և լրացուցիչ լարվածություն ստեղծում, և դա կարող է դուրս գալ նաև տարածաշրջանից դուրս», - ընդգծել է Զախարովան։
Ավելի վաղ, ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հրամայել էր Մերձավոր Արևելքում տեղակայել THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մարտկոց և լրացուցիչ Patriot զենիթահրթիռային համակարգեր։ Օսթինն ասել էր, որ միջոցառումները ձեռնարկվում են որպես «արտակարգ իրավիճակների դեպքում պլանավորման» մի մաս:

МИД РФ оценивает поставки США противоракетных комплексов на Ближний Восток как провокацию, заявила на брифинге официальный представитель дипведомства Мария Захарова.
«Что нужно региону, так это, наверное, скорейшая деэскалация палестино-израильского конфликта, а не провокации со стороны США в виде поставок и развертывания упомянутых противоракетных комплексов (ПРО THAAD (Terminal High Altitude Area Defense)», – сказала она, передает ТАСС.
Захарова отметила, что Москва не рассматривает присутствие США на Ближнем Востоке как способствующее улучшению обстановки в регионе: «Ровно наоборот. Как вы знаете, предпринимавшиеся ранее попытки Вашингтона монополизировать процесс ближневосточного урегулирования, который - этот процесс - игнорировал истинные причины затяжного конфликта, во многом и привели к нынешним катастрофическим последствиям».
При этом, по словам официального представителя МИД РФ, поставки комплексов ПВО и ПРО в ближневосточный регион нацелены на укрепление собственной безопасности Соединенных Штатов. «Именно так это надо квалифицировать - за чужой счет, наоборот, еще больше раскачивают ситуацию на Ближнем Востоке и создают дополнительную напряженность, а она может выплеснуться и за пределы региона в том числе», - подчеркнула Захарова.
Ранее министр обороны США Ллойд Остин распорядился развернуть на Ближнем Востоке батарею систем ПРО THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) и дополнительные зенитные ракетные комплексы Patriot. Остин заявил, что эти меры принимаются в рамках «планирования на случай чрезвычайных ситуаций».