ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հոկտեմբերի 28-ին Մալթայում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատունից։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը։ Այս առումով նշվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի առաջին հանդիպման կարևորությունը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Անդրեյ Էրմակը, մասնավորապես, շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի սկզբին Կիևում կայացած Առաջին տիկնանց և պարոնների գագաթնաժողովին ՀՀ վարչապետի տիկնոջ Աննա Հակոբյանի մասնակցության և ուկրաինացի դպրոցականների համար մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հաստատել է ուկրաինական կողմի հանձնառությունը Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես, եվրաինտեգրման հարցերում։
Կողմերը շնորհավորել են միմյանց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության Կառավարիչների խորհրդի կազմում Հայաստանի և Ուկրաինայի ընտրվելու կապակցությամբ և քննարկել են երկու երկրների փոխգործակցությունը այդ կազմակերպության շրջանակներում և ընդհանուր՝ էներգետիկայի ոլորտում։

The Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, met with Andriy Yermak, Head of the Office of the President of Ukraine, in Malta, Armenian News-NEWS.am learns from the embassy of Armenia in Ukraine.
The interlocutors discussed the current state of bilateral relations between Armenia and Ukraine. In this regard, they noted the importance of the first meeting between Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, which took place on October 5 in Granada, Spain within the framework of the summit of the European Political Community.
Also, Andriy Yermak thanked for the participation of Anna Hakobyan, wife of the Prime Minister of Armenia, at the First Ladies and Gentlemen's Summit held in Kyiv in early September and for providing humanitarian aid to Ukrainian schoolchildren. The chief of the Ukrainian presidential staff confirmed the commitment of the Ukrainian side to strengthen cooperation with Armenia, particularly in European integration matters.
In addition, the parties congratulated each other on the election of Armenia and Ukraine to the Board of Governors of the International Atomic Energy Agency (IAEA), and discussed the cooperation between the two countries within the framework of the IAEA and in the energy sector in general.