Մեր հաշվարկներով՝ 2024 թվականին Հայաստանի պետական ​​պարտքը կկանգնի 48,4 տոկոսի մակարդակում։ Այս մասին Ազգային ժողովում նոյեմբերի 8-ին 2024 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ իրենք հաշվարկել են բազմաթիվ սցենարներ՝ դրանց հետագա վերահսկողության համար հնարավոր ռիսկերով։ «Բայց կան այլ սցենարներ՝ ավելի բարդ և բացասական: Օրինակ՝ 50%, 51% եւ նույնիսկ 52%։ Սակայն, եթե առկա բոլոր ռիսկերը կյանքի կոչվեն, ապա 2026 թվականին Հայաստանի պետական ​​պարտքը ստիպված կլինի հաղթահարել 60 տոկոսի սահմանագիծը»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

Согласно нашим оценкам, государственный долг Армении в 2024 году остановится на отметке в 48,4%. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год заявил 8 ноября министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
По словам министра, они рассчитали множество сценариев с возможными рисками для их последующего контроля. «Но есть и другие сценарии – более сложные и негативные. Например, 50%, 51% и даже 52%. Тем не менее, в случае реализации всех имеющихся рисков государственный долг Армении в 2026 году вынужден будет преодолеть отметку в 60%», - сказал Ованнисян.