Երկուշաբթի նավթի գներն աճում են Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի պայմաններում:
Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներն անցած կիրակի մի շարք հարձակումներ են իրականացրել հարավային Լիբանանի վրա և ռմբակոծել չորս քաղաքներ, լիբանանյան լրատվամիջոցներին վկայակոչելով՝ հայտնել է թուրքական Anadolu գործակալությունը։
The Jerusalem Post պարբերականը, վկայակոչելով լիբանանյան աղբյուրներին, հայտնել է, որ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը թիրախների զանգվածային հրետանային ռմբակոծություններ են իրականացրել Լիբանանի տարբեր շրջաններում։
Հարձակումները պատասխանն էին Իսրայելի վերահսկողութան տակ անցած Գոլանի բարձունքների Մաջդալ Շամս գյուղի հրթիռակոծմանը:
Լոնդոնի ICE Futures բորսայում Brent ապրանքանիշի սեպտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը մեկ բարելի դիմաց կազմում է 81,45 դոլար, ինչը 0,32 դոլարով (0,39%) բարձր է նախորդ առուվաճառքի փակման ցուցանիշից։ Ուրբաթ այս գործարքները նվազել են 1,24 դոլարով (1,5%)՝ մեկ բարելի դիմաց հասնելով 81,13 դոլարի։
WTI տեսակի նավթի սեպտեմբերյան ֆյուչերսները Նյու Յորքի ապրանքային բորսայում (NYMEX) էլեկտրոնային սակարկությունների արդյունքում աճել են 0,26 դոլարով (0,34%)՝ մեկ բարելի դիմաց հասնելով 77,42 դոլարի։ Նախորդ նստաշրջանի արդյունքներով գործարքների արժեքը նվազել է 1,12 դոլարով (1,4%)՝ մեկ բարելի դիմաց հասնելով 77,16 դոլարի։
Անցած շաբաթ Brent-ը էժանացել է 1,8%-ով, WTI-ն՝ 1,9%-ով։ Գների անկմանը նպաստել են չինական տնտեսության թուլացմանն առնչվող ազդանշանները, մասնավորապես, Չինաստանում նավթի պահանջարկի անկմանը վերաբերող մտահոգությունները:

Цены на нефть повышаются в понедельник на фоне роста напряженности на Ближнем Востоке.
Самолеты израильских ВВС в минувшее воскресенье совершили серию налетов на юг Ливана и подвергли бомбардировке четыре города, сообщило турецкое информагентство Anadolu со ссылкой на ливанские СМИ.
Газета The Jerusalem Post со ссылкой на ливанские источники сообщает, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) «осуществила массированный артиллерийский обстрел целей в различных районах Ливана».
Атаки стали ответом на ракетный удар по населенному пункту Мадждаль-Шамс на контролируемых израильской стороной Голанских высотах.
Стоимость сентябрьских фьючерсов на сорт Brent на лондонской бирже ICE Futures  составляет $81,45 за баррель, что на $0,32 (0,39%) выше, чем на закрытие предыдущих торгов. В пятницу эти контракты подешевели на $1,24 (1,5%), до $81,13 за баррель.
Фьючерсы на нефть WTI на сентябрь на электронных торгах Нью-Йоркской товарной биржи (NYMEX) выросли в цене  на $0,26 (0,34%), до $77,42 за баррель. По итогам предыдущей сессии стоимость контрактов уменьшилась на $1,12 (1,4%), до $77,16 за баррель.
По итогам прошлой недели Brent подешевела на 1,8%, WTI - на 1,9%. Снижению цен способствовал рост опасений в отношении падения спроса на нефть в Китае в связи с сигналами ослабления экономики КНР.