ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ավագ խորհրդական Ամոս Հոխշթեյնը, որին բազմաթիվ առիթներով գործուղել են Մերձավոր Արևելք՝ Իսրայելի և Լիբանանի միջև միջնորդության նպատակով, վերադարձել է Բեյրութ՝ բանակցությունների հերթական փուլին մասնակցելու համար, հայտնել է Al Jazeera-ն։
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բերիի հետ հանդիպելուց հետո Հոխշթեյնին մամուլի ասուլիսում հարցրել են՝ արդյոք նա կարծում է, թե Իսրայելի և Լիբանանի միջև պատերազմը հնարավոր է կանխել:
«Հուսով եմ: Ես հավատում եմ դրան», - պատասխանել է նա:
Հոխշթեյնը լրագրողներին ասել է նաև, որ ինքն ու Բերին քննարկել են «Գազայում կրակի դադարեցման՝ բանակցությունների սեղանին դրված շրջանակային համաձայնագիրը»:
Ըստ նրա՝ երկու երկրներն էլ «համաձայնել են, որ այլևս չի կարելի ժամանակ կորցնել  և կողմերից ոչ մեկը չի կարող արդարացնել հետագա ձգձգումը»:

Старший советник президента США Джо Байдена Амос Хохштейн, которого неоднократно направляли на Ближний Восток для посредничества между Израилем и Ливаном, вернулся в Бейрут для очередного раунда переговоров, сообщает Al Jazeera.
После встречи со спикером парламента Ливана Набихом Берри Хохштейна спросили на пресс-конференции, считает ли он, что войну между Израилем и Ливаном можно предотвратить.
«Я надеюсь на это, я верю в это», - ответил он.
Хохштейн также рассказал журналистам, что он и Берри обсудили «рамочное соглашение о прекращении огня в Газе, которое находится на столе».
По его словам, они оба «согласились с тем, что больше нельзя терять время, и ни одна из сторон не может оправдать дальнейшую задержку».