ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ավագ խորհրդական Ամոս Հոխշթեյնը, որին բազմաթիվ առիթներով գործուղել են Մերձավոր Արևելք՝ Իսրայելի և Լիբանանի միջև միջնորդության նպատակով, վերադարձել է Բեյրութ՝ բանակցությունների հերթական փուլին մասնակցելու համար, հայտնել է Al Jazeera-ն։
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բերիի հետ հանդիպելուց հետո Հոխշթեյնին մամուլի ասուլիսում հարցրել են՝ արդյոք նա կարծում է, թե Իսրայելի և Լիբանանի միջև պատերազմը հնարավոր է կանխել:
«Հուսով եմ: Ես հավատում եմ դրան», - պատասխանել է նա:
Հոխշթեյնը լրագրողներին ասել է նաև, որ ինքն ու Բերին քննարկել են «Գազայում կրակի դադարեցման՝ բանակցությունների սեղանին դրված շրջանակային համաձայնագիրը»:
Ըստ նրա՝ երկու երկրներն էլ «համաձայնել են, որ այլևս չի կարելի ժամանակ կորցնել  և կողմերից ոչ մեկը չի կարող արդարացնել հետագա ձգձգումը»:

US President Joe Biden's senior adviser Amos Hochstein, who has been sent to the Middle East on many occasions to mediate between Israel and Lebanon, has returned to Beirut to participate in the next round of negotiations, Al Jazeera reports.
After meeting with Speaker of the Parliament of Lebanon Nabih Berri, Hochstein was asked at a press conference if he thought a war between Israel and Lebanon could be prevented.
Hochstein replied that he hoped so and he believe in it.
Also, Hochstein told reporters that he and Berri discussed "the framework agreement that's on the table for a Gaza ceasefire."
According to the US presidential adviser, he and the Lebanon parliament speaker "agreed there is no more time to waste and there's no more valid excuses from any party for any further delay."