Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի առաջին տեղակալ է նշանակվել փոխարտգործնախարար Սերգեյ Բուտինը։ Համապատասխան հրամանագիրը ստորագրել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Այս պաշտոնը զբաղեցնող Վլադիմիր Տիտովը հուլիսի 29-ին ազատվել է պաշտոնից, հայտնում է «Коммерсантъ»-ը։
Սերգեյ Բուտինն աշխատանքի է անցել արտաքին գործերի նախարարությունում 1996 թվականին։ Նա եղել է Ճապոնիայում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսը, ղեկավարել է ՌԴ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարության վարչությունը։ 2023 թվականի մայիսին նա նշանակվել է փոխնախարար և արտգործնախարարի աշխատակազմի ղեկավար։
Ավելի վաղ արտգործնախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Վլադիմիր Տիտովը ղեկավարում էր վարչական ու կադրային հարցերըն և եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները։ Գերատեսչությունում «Коммерсантъ»-ի աղբյուրները հայտնել են, որ նա լքել է դիվանագիտական ​​ծառայությունը։

Заместитель министра иностранных дел России Сергей Бутин назначен первым замглавы ведомства. Соответствующий указ подписал президент Владимир Путин. Занимавший этот пост Владимир Титов был освобожден от должности 29 июля, передает «Коммерсантъ».
Сергей Бутин начал работать в системе МИДа в 1996 году. Он был генконсулом России в Японии, возглавлял отдел в генеральном секретариате МИДа. В мае 2023 года был назначен заместителем министра — руководителем аппарата министра иностранных дел.
Прежде занимавший должность первого заместителя главы МИДа Владимир Титов курировал административно-кадровые вопросы и отношения с европейскими странами. Источники «Ъ» в ведомстве сообщали, что он ушел с дипломатической службы.