Հուսադրող մրցելույթներով Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի ուղեգրերին հավակնում են հեռացատկորդներ` երեւանցի Վարդան Փահլեւանյանը, վանաձորցի Արսեն Սարգսյանը, գյումրեցի նիզականետորդ Մելիք Ջանոյանը եւ կապանցի պատանի եռացատկորդ Լեւոն Աղասարյանը: Այդ մասին նշեց Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նարինե Շահբազյանը` NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ամփոփելով անցած մրցաշրջանում հայ աթլետների արդյունքները:
«Մասնավորապես, Փահլեւանյանը 8 մետր արդյունքով հաղթել է Ռոբերտ Էմմիյանի մրցանակների 10-րդ միջազգային խաղարկությունում, Աղասարյանը 15 մ 70 սմ արդյունքով 6-րդ տեղն է գրավել աշխարհի պատանեկան առաջնությունում: Մելիք Ջանոյանը 74 մ 68 սմ ցուցանիշով լավագույնն էր 5-րդ Համահայկական խաղերում: Աշխարհի առաջնությունում բարձր արդյունքներով առանձնացան վազորդներ Աշոտ Հայրապետյանը` 800 մ վազքում, եւ Ամալյա Շառոյանը` 400 մ արգելավազքում, որոնք Հայաստանի նոր ռեկորդներ սահմանեցին», - նշեց Նարինե Շահբազյանը:
Նա հայտնեց, որ Լոնդոնի խաղերին մասնակցելու համար մեր մարզիկները պետք է մարզաձեւի միջազգային ֆեդերացիայի օրացույցում ընդգրկված մրցաշարերից մեկում լրացնեն նորմատիվային պահանջը, որը հեռացատկի համար 8 մ 10 սմ է, եռացատկի համար` 16 մ 85 սմ, իսկ նիզականետման համար` 79 մ 50 սմ:

YEREVAN. – Armenia’s long-jumpers Vardan Pahlevanyan and Arsen Sargsyan, archer Melik Janoyan, and young triple-jumper Levon Aghasaryan are competing successfully to qualify for the 2012 London Olympics, Armenian Athletics Federation General Secretary Narine Shahbazyan told Armenian News-NEWS.am.
“Specifically, Pahlevanyan won at the 10th International Robert Emmiyan Tournament and Aghasaryan became sixth at the World Junior Championships. Melik Janoyan was the best at the 5th Pan-Armenian Games. Runners Ashot Hayrapetyan (800 m) and Amalya Sharoyan (400 m hurdles) were outstanding with their good results at the World Championship, and they broke national records,” Shahbazyan noted.
She also informed that, to qualify for the London Olympics, Armenia’s track and field athletes must meet with a normative requirement in a tournament included in the agenda of the sport’s international federation.