ԱՄՆ-ը կարծում է, որ Գազայի հատված հումանիտար օգնության առաքումն անհնար կլինի առանց ՄԱԿ պաղեստինցի փախստականների օգնության եւ աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարեւելյան գործակալության մասնակցության։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը։
«Ներկա պահին օգնությունը հասցնելու այլ միջոցներ չկան»,- ասել է նա՝ անդրադառնալով համապատասխան հարցին։ Դիվանագետն ընդգծել է, որ գործակալությունը «կարեւոր դեր» է խաղում այդ ջանքերում։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը անհանգստացած է Իսրայելում գործակալության մասին ընդունված օրենքից։ Միլլերը հաստատել է, որ իր երկիրը կողմ է այդ որոշման չեղարկմանը, եւ հիշեցրել է, որ Վաշինգտոնը կոչ է արել չընդունել այդ օրենքը։
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը նաեւ հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը անհանգստացած է «ծայրահեղական տրամադրված [հրեական] վերաբնակների կողմից բռնության ակտիվացմամբ Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի պաղեստինցի բնակչության հանդեպ։ Դա «սպառնում է Իսրայելի անվտանգությանը, դժվարացնում պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորումը, ինչպես նաեւ խափանում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատումը»։

США считают, что доставка гуманитарной помощи в сектор Газа в достаточных объемах невозможна без участия Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР). Об этом заявил на регулярном брифинге для журналистов руководитель пресс-службы Госдепартамента Мэттью Миллер.
«В настоящий момент других способов доставлять достаточные объемы помощи нет», - сказал он, коснувшись соответствующего вопроса. Дипломат подчеркнул, что БАПОР играет «ключевую роль» в этих усилиях. По его словам, у США вызывает серьезную обеспокоенность принятие в Израиле закона о БАПОР. Миллер подтвердил, что его страна выступает за отмену решения израильского руководства о прекращении сотрудничества с БАПОР, и напомнил, что Вашингтон призывал не принимать этот закон.
Представитель Госдепартамента также заявил, что США испытывают обеспокоенность в связи со случаями насилия со стороны «экстремистски настроенных [еврейских] поселенцев» в отношении палестинского населения на Западном берегу реки Иордан. По его словам, это «угрожает безопасности Израиля, затрудняет реализацию двухгосударственного урегулирования» палестино-израильского конфликта, а также «подрывает возможность установления мира и стабильности в регионе».