Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը կոշտ քննադատության է ենթարկել Վլադիմիր Պուտինի իշխանության ուղղահայացի հիմնական առաջնորդներին և պաշտոնյաներին մեղադրել Ուկրաինայի և Վրաստանի հետ հարաբերությունների փլուզման մեջ։
Վլադիմիր Կոլոկոլցևը, ով 2012 թվականից ղեկավարում էր ՆԳՆ-ն և Ալեքսանդր Բաստրիկինը, ով ղեկավարում էր Քննչական կոմիտեն 2011 թվականից, «իրենց տեղում չեն նստած», - հինգշաբթի երեկոյան ասել է Քադիրովը։ Նրա խոսքով, ՆԳՆ-ում և Քննչական կոմիտեում «վերևում նստածները» «որակապես» չեն կատարում նախագահի առաջադրած խնդիրները։
Քադիրովի քննադատության պատճառը միգրանտների նկատմամբ քաղաքականության խստացումն էր, որը սկսվեց Կրոկուսում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո և, ըստ պաշտոնական տվյալների, հանգեցրեց Ռուսաստանից նախկին ԽՍՀՄ երկրներից մոտ 2 միլիոն մարդու հեռանալուն։
«Կոլոկոլցևը հրամայեց. հիմա եկվորներին ծեծում են, տանում, վտարում են մեր եղբայրներին, ովքեր մեզ պետք են։ Հետո ասում են, որ մեզ հետ ոչ ոք չի ուզում ընկերանալ։ Ինչո՞ւ կորցրինք Ուկրաինան, Վրաստանը. Ինչո՞ւ են լարված հարաբերությունները այլ պետությունների հետ: Որովհետև մարդիկ չգիտեն, թե ինչ է կատարվում երկրում. Նրանք չեն մեկնում մարզեր, չեն շփվում մարդկանց հետ։ Նրանք նստած են իրենց աթոռներին, չեն նայում, թե ինչ է կատարվում պատուհանից դուրս»,- ասել է Քադիրովը, հաղորդում է Grozny-inform-ը։
«Ամենակարողն անպայման կպատժի նրանց»,- հավելել է Չեչնիայի ղեկավարը՝ մեկնաբանելով Մուսլիմ Մուրդիևի գործը, ում դեմ ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մոսկվայի գլխավոր քննչական վարչությունը քրեական գործ է հարուցել չորս հոդվածներով։ Դեռահասը մեղադրվում է հասարակական կարգի կոպիտ խախտման մեջ՝ մի խումբ անձանց հետ դավադրության մեջ քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջոցով։ Նա 7 ամիս է, ինչ կալանքի տակ է, իսկ նախկինում դիմել է Քադիրովին՝ աջակցության համար։
Մուրդիեւի խոսքով, ինքը միայն պաշտպանել է իր ընկերոջը, ում վրա հարձակվել է կռիվը հրահրողը իրենից շատ ավելի ուժեղ։ «Մենք երկար ժամանակ աշխատել ենք Մուսլիմ Մուրդիևի գործով. իրավապաշտպաններ, պատգամավորներ, սենատորներ, բոլոր ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ անձամբ ես»,- ասել է Քադիրովը։
Նախօրեին Չեչնիայի ղեկավարը «ուղիղ գիծ» է անցկացրել հանրապետության քաղաքացիների հետ, որին ժամանել է ամերիկյան արտադրության զրահափոխադրիչով։ Չեչնիայի ղեկավարն իր հետ բերել է 12 ուկրաինացի ռազմագերիների, որոնց հետ զրուցել է տեսախցիկների տակ։
Քադիրովն ուկրաինացի մարտիկներից մեկին առաջարկել էատրճանակ վերցնել և կրակել ինքն իրեն։ «Պատերազմ, սպանում են։ Դուրս եկար սպանելու, մեռնելու։ Ես քեզ ատրճանակ կտամ, դու կկրակես ինքդ քեզ, կմեռնես հերոսի պես»,- ասել է Կադիրովը։

Глава Чечни Рамзан Кадыров выступил с жесткой критикой ключевых руководителей силовой вертикали Владимира Путина и обвинил чиновников в развале отношений с Украиной и Грузией.
Возглавляющий министерство внутренних дел с 2012 года Владимир Колокольцев и руководящий Следственным комитетом с 2011 года Александр Бастрыкин «сидят не на своих местах», заявил Кадыров вечером в четверг. По его словам, «люди, которые сидят наверху» в МВД и СК, не выполняют «качественно» поставленные президентом задачи.
Поводом для критики Кадырова стало ужесточение политики по отношению к мигрантам, которое началось после теракта в «Крокусе» и, по официальным данным, привело к отъеду из России около 2 млн выходцев из стран бывшего СССР.
«Колокольцев дал команду: сейчас приезжих избивают, забирают, выгоняют — наших братьев, которые нам необходимы. Потом говорят, что с нами никто не хочет дружить. Почему мы потеряли Украину, Грузию? Почему натянутые отношения с другими государствами? Потому что люди не знают, что творится в государстве. Они не выезжают в регионы и не общаются с людьми. Беспредельничают, сидя в креслах, не смотрят, что творится за окном», — сказал Кадыров, сообщает «Грозный-информ».
«Всевышний обязательно их накажет», — добавил глава Чечни, комментируя дело Муслима Мурдиева, в отношении которого ГСУ СК России по Москве завело уголовное дело по четырем статьям. Подросток обвиняется в грубом нарушении общественного порядка с применением насилия к гражданам с группой лиц по сговору. Он семь месяцев находится под стражей, а ранее обратился за поддержкой к Кадырову.
По версии Мурдиева, он лишь заступился за товарища, на которого напал зачинщик драки гораздо сильнее его. «Делом Муслима Мурдиева мы занимаемся уже давно: правозащитники, депутаты, сенаторы — все представители, и лично я в том числе», — сказал Кадыров.
Накануне глава Чечни провел «Прямую линию» с гражданами республики, на которую приехал на бронетранспортере американского производства. С собой глава Чечни привез 12 украинских военнопленных, с которыми провел разговор под камеры.
Одному из украинских бойцов Кадыров предложил взять пистолет и застрелиться. «Война, убивают же. Ты вышел убивать, умирать. Я дам тебе пистолет, ты застрелишь себя, умрешь как герой», — сказал Кадыров.