Իսրայելի արտգործնախարար Գեդեոն Սաարը հայտարարել է Իռլանդիայում Իսրայելի դեսպանատան փակման մասին՝ վկայակոչելով Իռլանդիայի կառավարության « ծայրահեղ հակաիսրայելական քաղաքականությունը», գրում է Times of Israel-ը։
Իսրայելը մայիսին հետ է կանչել իր դեսպանին, երբ Իռլանդիան դարձավ Պաղեստին պետությունը միակողմանիորեն ճանաչած Եվրամիության երեք երկրներից մեկը: Իռլանդիան Իսրայելում իր դեսպանին հետ չի կանչել:
Անցյալ շաբաթ Իռլանդիայի նախարաների կաբինետը քվեարկեց Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանում Իսրայելին ցեղասպանության մեջ մեղադրող Հարավաֆրիկյան Հանրապետության գործին միանալու օգտին:
Ըստ Սաարի հայտարարության՝ Իռլանդիայի հակասեմական գործողություններն ու հռետորաբանությունը Իսրայելի դեմ հիմնված են հրեական պետության ապալեգիտիմացման և թշնամու կերպար ստեղծելու մեխանիզմի (demonization of the enemy) և երկակի ստանդարտների վրա: «Իռլանդիան Իսրայելի հետ հարաբերություններում հատել է բոլոր կարմիր գծերը։ Իսրայելն իր ռեսուրսները կներդնի աշխարհի երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար՝ ըստ առաջնահերթությունների, որոնք բխում են նաև իր նկատմամբ տարբեր երկրների վերաբերմունքից»,-նշված է Իսրայելի արտգործնախարարի հայտարաւոթյան մեջ։
Միաժամանակ Սաարը հայտնել է, որ Իսրայելը դեսպանատուն կբացի Մոլդովայում, որն արդեն դեսպանություն ունի Իսրայելում։ Բացումը սպասվում է հաջորդ տարի, և Իսրայելը սկսում է հարմար վայր գտնելու և դեսպան նշանակելու գործընթացը։
«Կան երկրներ, որոնք շահագրգռված են ամրապնդել իրենց կապերը Իսրայելի հետ, և որոնք դեռևս չունեն Իսրայելի դեսպանատուն։ Մենք կհարմարեցնենք մեր առաքելությունների իսրայելական դիվանագիտական ​​կառուցվածքը՝ ի թիվս այլ բաների, կշիռ տալով քաղաքական ասպարեզում Իսրայելի նկատմամբ տարբեր երկրների մոտեցումներին և գործողություններին»,-շեշտել է Սաարը։

Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар объявил о закрытии посольства Израиля в Ирландии, сославшись на «крайне антиизраильскую политику ирландского правительства», сообщает Times of Israel.
Израиль отозвал своего посла в мае после того, как Ирландия стала одной из трех стран ЕС, которые заявили, что в одностороннем порядке признают палестинское государство. Ирландия не отзывала своего посла в Израиле.
На прошлой неделе кабинет министров Ирландии проголосовал за то, чтобы присоединиться к делу Южной Африки, обвиняющей Израиль в геноциде, в Международном уголовном суде в Гааге.
«Антисемитские действия и риторика, которые Ирландия предпринимает против Израиля, основаны на делегитимации и демонизации еврейского государства и на двойных стандартах, - говорится в заявлении Саара. -  Ирландия перешла все красные линии в своих отношениях с Израилем. Израиль будет вкладывать свои ресурсы в развитие двусторонних отношений со странами мира в соответствии с приоритетами, которые также вытекают из отношения к нему различных стран».
В то же время, Саар заявил, что Израиль откроет посольство в Молдове, у которой уже есть посольство в Израиле. Открытие ожидается в следующем году, и Израиль начинает процесс поиска места и назначения посла.
«Есть страны, которые заинтересованы в укреплении своих связей с Израилем и у которых пока нет израильского посольства. Мы скорректируем израильскую дипломатическую структуру наших представительств, придавая вес, среди прочего, подходу и действиям различных стран по отношению к Израилю на политической арене», - сказал Саар.