Ռուսաստանի մահմեդականների հոգևոր վարչության Ուլեմայի (գիտնականների և աստվածաբանների) խորհուրդը ռուս մահմեդականներին թույլ է տվել մինչև չորս «կրոնական ամուսնություն» կնքել։ Այս մասին РИА Новости-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ուլեմայի խորհրդի և ՌԴ մահմեդականների հոգևոր տնօրինության փոխնախագահ, Մոսկվայի մուֆթի Իլդար Ալյաուտդինովը։
«Դա թույլատրվում է, եթե կնոջ առողջական վիճակի, վերարտադրողական տարիքի ավարտի կամ այլ օբյեկտիվ պատճառներով, օրինակ՝ ամուսնու սեռական անհամատեղելիության պատճառով երեխաներ ունենալու անկարողություն կա։ Հաշվի է առնվում նաև այն փաստը, որ կինը չի ցանկանում երեխաներ ունենալ»,- պարզաբանել է Ալյաուտդինովը։
Բազմակնության հիմնական պայմանը, ըստ մուֆթիի, ամուսնու արդար և հավասար վերաբերմունքն է բոլոր կանանց նկատմամբ։ Սա ենթադրում է հավասար ֆինանսական աջակցություն, յուրաքանչյուր կնոջ համար առանձին բնակարանի տրամադրում և նրանց միջև ժամանակի հավասար բաշխում։ Եթե ​​տղամարդը չի կարողանում ապահովել այս պայմանների կատարումը, նրան արգելվում է բազմակի ամուսնության մեջ մտնել։
Մուֆթին նաեւ ընդգծել է, որ ամուսնացած տղամարդը պարտավոր է կնոջը հայտնել նոր ամուսնության մեջ մտնելու իր մտադրության մասին։ «Կնոջ ներկայությունը թաքցնելն անընդունելի է։ Եթե ​​երկրորդ կինը տեղեկացված չի եղել այս մասին և պատրաստ չէ համակերպվել դրա հետ, ապա նա իրավունք ունի պահանջել դադարեցնել իր նիկահը (հարսանիքը ըստ իսլամական նորմերի)»,- պարզաբանել է Ալյաուտդինովը։
Ռուսաստանում, Ընտանեկան օրենսգրքի համաձայն, արգելվում է ամուսնանալ այն անձի հետ, ով արդեն այլ գրանցված ամուսնության մեջ է: Այս կապակցությամբ Ուլեմայի խորհուրդը նշել է, որ միայն կրոնական ամուսնության մեջ գտնվող կանանց իրավունքները օրենքով պաշտպանված չեն: Սակայն Ռուսաստանի օրենսդրությունը բազմակնության համար պատասխանատվություն չի նախատեսում:
Պետդումայի ընտանիքի, հայրության, մայրության և մանկության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Նինա Օստանինան Gazeta.Ru-ին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ բազմակնությունը հակասում է Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրությանը, «ավանդական արժեքներին» և կարող է նաև հանգեցնել ընտանիքների աղքատացման ու երեխաներին կրթություն ստանալու հնարավորությունից զրկման։
«Թույլ տվեք պատասխանել Սահմանադրության այն հոդվածով, ըստ որի մեր ամուսնությունը կնոջ և տղամարդու միություն է, ոչ թե տղամարդու և կնոջ, և ոչ թե տղամարդու և կանանց։ Եթե ​​բազմակնությունը, ապա ինչու ոչ բազմամուսնություն: Առաջարկը պետք է փոխադարձ լինի։ Սահմանադրությամբ ունենք նաև կանանց և տղամարդկանց հավասարություն։ Ինչո՞ւ է նման խտրականություն դրսևորվում կանանց նկատմամբ»:

Совет улемов (ученых-богословов) Духовного управления мусульман (ДУМ) России разрешил российским мусульманам заключать до четырех «религиозных браков». Об этом сообщил зампредседателя Совета улемов и ДУМ РФ, муфтий Москвы Ильдар Аляутдинов в разговоре с «РИА Новости».
«Это допускается, если существует неспособность супруги к деторождению по состоянию ее здоровья, в связи с окончанием репродуктивного возраста или иным объективным причинам, скажем, сексуальной несовместимости супруги. Учитывается и такой факт, как нежелание супруги рожать детей», — пояснил Аляутдинов.
Основным условием для многоженства, по словам муфтия, является справедливое и равноправное отношение мужа ко всем женам. Это подразумевает равноценное материальное обеспечение, предоставление отдельного жилья каждой супруге и равное распределение времени между ними. Если мужчина не может обеспечить выполнение этих условий, ему запрещается вступать в полигамный брак.
Муфтий также подчеркнул, что мужчина, состоящий в браке, обязан сообщить своей жене о намерении заключить новый брак. «Недопустимо скрывать наличие жены. Если вторая жена не была поставлена в известность об этом и не готова мириться с этим, то вправе требовать расторжения своего никаха (венчания по исламским нормам)», — уточнил Аляутдинов.
В России, согласно Семейному кодексу, запрещено вступать в брак с лицом, уже состоящим в другом зарегистрированном браке. В связи с этим в Совете улемов отметили, что права женщин, состоящих только в религиозном браке, юридически не защищены. При этом российское законодательство не предусматривает ответственности за многоженство.
Председатель комитета Госдумы по вопросам семьи, отцовства, материнства и детства Нина Останина в беседе с «Газете.Ru» выразила мнение, что многоженство противоречит Конституции РФ, «традиционным ценностям», а также может привести к обнищанию семей и лишению детей возможности получить образование.
«Давайте я отвечу статьей Конституции, согласно которой у нас брак — это союз мужчины и женщины, не мужчин и женщин и не мужчины и женщин. Если многоженство, а почему тогда не многомужество? Надо, чтобы предложение было взаимным. У нас же равенство женщин и мужчин по Конституции тоже. Почему такая дискриминация женщин?», — высказалась она.