Հայաստանի կառավարությունն այսօր` դեկտեմբերի 15-ին, բացասական եզրակացություն տվեց «Ժառանգություն» պատգամավորական խմբակցության կողմից առաջարկվող «Գաղտնազերծման (լյուստրացիայի) մասին» օրենքի նախագծին:
Կառավարության կողմից բացասական եզրակացության դրդապատճառները մեկնաբանվել են հետեւյալ կերպ. Գաղափարական առումով Լյուստրացիայի մասին օրենքներն ընդունվել են հիմնականում արեւելաեվրոպական նախկին սոցիալիստական պետությունների կողմից՝ 90-ականների սկզբներին կոմունիստական վարչակարգից ձերբազատվելու համար: Նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից նմանատիպ օրենքներ ընդունել են Սերձբալթյան հանրապետությունները եւ Վրաստանը: ԱՊՀ անդամ որեւիցե երկիր նման օրենք չի ընդունել:
Այդ օրենքների հիմքում դրված է նախկինում սոցիալիստական պետությունների իշխող կոմունիստական կուսակցությունների եւ հատուկ ծառայությունների ղեկավար անձնակազմի դեմ պայքարի գաղափարը: Մասնավորապես, մտցված են սահմանափակումներ այդ ժամանակահատվածի պաշտոնյաների պետական պաշտոն զբաղեցնելու համար: «Ժառանգության» ներկայացրած նախագիծը վերաբերվում է միմիայն հատուկ ծառայությունների հետ գաղտնի կամ բացահայտ համագործակցող անձանց: «Նշված մոտեցումը ողջամիտ չէ, քանի որ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունը կազմավորվելու ընթացքում հռչակվել է որպես ՀԽՍՀ իրավահաջորդ, որի շնորհիվ Հայաստանում չեն իրականացվել նախկին կոմկուսի պաշտոնյաների կամ ԽՍՀՄ ՊԱԿ եւ ՆԳՆ աշխատակիցների հետապնդումներ»,- նշված է կառավարության եզրակացության մեջ: Նշվել է նաեւ, որ մարդիկ, ԽՍՀՄ ժամանակ համագործակցելով հատուկ ծառայությունների հետ, դրանով հակաիրավական արարք չեն կատարել, այլ աջակցել են համապատասխան պետական մարմինների գործառույթների իրականացմանը:

Правительство Армении 15 декабря дало отрицательную оценку проекту закона «О люстрации», предложенному депутатской фракцией «Наследие».
Причины отрицательной оценки правительством были прокомментированы следующим образом: в идеологическом плане законы о люстрации были приняты в основном бывшими социалистическими восточноевропейскими странами в начале 1990-х гг. для избавления от коммунистического режима. Среди стран бывшего СССР подобные законы приняли прибалтийские республики и Грузия. Ни одна страна-член СНГ не приняла подобного закона.
В основе этих законов лежит идея борьбы с руководящим персоналом правивших в бывших социалистических странах коммунистических партий и спецслужб. В частности, есть ограничения на занимание государственных должностей чиновниками той эпохи. Проект, представленный «Наследием», относится только к людям, тайно или открыто сотрудничавшим со спецслужбами. «Указанный подход не разумен, поскольку нынешняя Республика Армения при образовании была провозглашена правопреемником Армянской ССР, благодаря чему в Армении не было преследований бывших чиновников Компартии или сотрудников КГБ и МВД Армении»,– отмечается в заключении правительства. Было также отмечено, что люди, сотрудничавшие при СССР со спецслужбами, не совершали этим противоправного действия, а содействовали реализации функций соответствующих государственных органов.