Պրոֆեսոր Մի Սյաոկին Տոնգրենի համալսարանից (Չինաստանի Գույչժոու նահանգ) հայտնաբերել է սարդերի 16 նոր տեսակ և անվանել դրանք թայվանցի հայտնի երգիչ Ջեյ Չոուի հիթերի պատվին։ Արդյունքները հրապարակվել են Zoological Research: Diversity and Conservation (ZooResearch) ամսագրում:
Տեսակներից մեկն էր Cyclosa xingqing sp. nov., կամ «Spider Starry Mood», որն անվանվել է Chow-ի 2000 թվականի դեբյուտային ալբոմից «Starry Mood» թրեքի պատվին։ Sorry Spider, փափկամազ շագանակագույն և սպիտակ սարդ, անվանվել է Common Jasmine Orange (2004) ալբոմի երգից, որը ճանաչվել է Չինաստանում ամենավաճառվող ալբոմը և ներառվել Գինեսի ռեկորդների գրքում:
Գիտնականին հատկապես հետաքրքրել է «Spider Secret Code»-ը (2,36 մմ), որն անվանվել է «The Eight Dimensions» ալբոմի երգից։ Այս տեսակը ունի դեղնաշագանակագույն գույն և մանում է բարակ ցանցեր։ Մի Սյաոկին, որը Չոուի մեծ երկրպագու էր դեռևս ուսանողական տարիներից, նշել է. «Սարդերին Ջեյ Չոուի երգերի անուններով անվանակոչելով՝ ես ցանկացա գիտական ​​հետազոտությունները ավելի մոտեցնել մարդկանց։ Հուսով եմ՝ սա ուշադրություն կհրավիրի գիտության և էկոլոգիայի վրա»։
2024 թվականի դեկտեմբերին հոդվածի հրապարակումից հետո չինական Weibo հարթակում դրա մասին հեշթեգը հավաքել է ավելի քան 26 միլիոն դիտում։ Օգտատերերն արդեն պրոֆեսոր Միին անվանել են «նվիրված երկրպագու»:
Ջեյ Չոուն, որը հայտնի է որպես Մանդոպոպի արքա, ոգեշնչել է ոչ միայն կենսաբաններին: 2011 թվականին Թայվանի աստղագետները նրա անունով աստերոիդ են անվանել։
Այժմ Չինաստանի Յուննան նահանգի սարդերը կդառնան Չաուի ստեղծագործության և կենսաբազմազանության պահպանման կարևորության ևս մեկ արտասովոր հիշեցում:

Профессор Ми Сяоци из Университета Тунжэнь (провинция Гуйчжоу, Китай) открыл 16 новых видов пауков и дал им имена в честь хитов популярного тайваньского исполнителя Джея Чоу. Результаты опубликованы в журнале Zoological Research: Diversity and Conservation (ZooResearch).
Одним из видов стал Cyclosa xingqing sp. nov., или «Паук Звездное Настроение», названный в честь трека «Starry Mood» из дебютного альбома Чоу 2000 года. «Паук Извини», пушистый паук коричневого и белого цвета, назван в честь композиции из альбома «Common Jasmine Orange» (2004), признанного самым продаваемым альбомом в Китае и вошедшим в Книгу рекордов Гиннеса.
Особый интерес у ученого вызвал «Паук Секретный Код» (2,36 мм), получивший название по песне из альбома «The Eight Dimensions». Этот вид отличается желтовато-коричневым окрасом и плетет тонкие паутины. Ми Сяоци, большой поклонник Чоу со студенческих лет, отметил:
«Называя пауков в честь песен Джея Чоу, я хотел сделать научные исследования ближе к людям. Надеюсь, это привлечет внимание к науке и экологии».
После публикации статьи в декабре 2024 года, хэштег о ней на китайской платформе Weibo набрал более 26 миллионов просмотров. Пользователи уже прозвали профессора Ми «преданным фанатом».
Джей Чоу, которого называют королем Mandopop, вдохновил не только биологов. В 2011 году астрономы из Тайваня назвали астероид в его честь.
Теперь пауки из китайской провинции Юньнань станут еще одним необычным напоминанием о творчестве Чоу и важности сохранения биологического разнообразия.