Բելկաստրոյի գյուղապետ Անտոնիո Տորչիան որոշել է իր ձայնը բարձրացնել գյուղապետարանում առողջապահության բացակայության դեմ՝ հրապարակելով մի հրաման, որը թեև հեգնական է, բայց կարևորում է մի շատ կարևոր խնդիր։ «Արգելվում է հիվանդանալ»,- ասվում է հրամանագրում, որը բողոքի ակնհայտ նշան էր Պրեսիլա Կատանզարոյի կենտրոնում առողջապահական ծառայության փակման դեմ, գրում է Notizie լրատվական կայքը։
Այս նախաձեռնությունը, չնայած իր սադրիչ բնույթին, ուշադրություն է հրավիրել մի իրավիճակի վրա, որը շարունակվում է արդեն մի քանի ամիս և քաղաքի բնակիչներին թողնում է առանց համապատասխան բժշկական օգնության։
Հունիսից ի վեր Տորչիայի քաղաքապետը բազմիցս կապվել է նահանգի առողջապահության վարչության և Կատանզարոյի պրեֆեկտուրայի հետ՝ չստանալով կոնկրետ պատասխաններ։
«Անընդունելի է, որ անտեսվում է Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքը»,- ասել է գյուղապետը՝ ընդգծելով իրավիճակի լրջությունը։ Շտապ բժշկական ծառայությունների բացակայությունը ոչ միայն տեղական խնդիր է, այլ նաև հանրային առողջության խնդիր, որը պահանջում է իրավասու մարմինների անհապաղ միջամտություն»:
Քաղաքական պատասխանատվության կոչ
Իր հրամանագրով Թորչիան հույս ունի ակտիվացնել քաղաքական խիղճը և արագացնել վճռական գործողությունները:
«Հուսով եմ, որ իմ նախաձեռնությունը կբերի իրազեկվածության նրանց, որոնք ունեն իրավիճակ փոխելու ուժ»,- ասել է նա։ Իրավիճակը Բելկաստրոյում արթնացման կոչ է Իտալիայի շատ այլ շրջանների համար, որոնք բախվում են նմանատիպ առողջական թերությունների: Քաղաքացիների առողջությունը չի կարող հետին պլան մղվել, և հաստատությունները պետք է երաշխավորեն արդյունավետ և մատչելի առողջապահություն բոլորի համար»:

Мэр Белькастро Антонио Торчиа решил поднять свой голос против недостатка медицинского обслуживания в своем муниципалитете, издав указ, который, хотя и является ироничным, подчеркивает очень важную проблему. «Болеть запрещено», - гласит указ, который стал явным знаком протеста против закрытия службы медицинской охраны в центре Пресилы Катандзаро, пишет новостной сайт Notizie.
Эта инициатива, несмотря на ее провокационный характер, привлекла внимание к ситуации, которая длится уже несколько месяцев и оставляет горожан без надлежащего медицинского обслуживания.
С июня мэр Торчиа неоднократно обращался в провинциальное управление здравоохранения и префектуру Катандзаро, не получая конкретных ответов.
«Недопустимо, чтобы право, закрепленное в Конституции, игнорировалось, - заявил мэр, подчеркивая серьезность ситуации. Отсутствие службы скорой медицинской помощи - это не только местная проблема, но и вопрос общественного здравоохранения, требующий немедленного вмешательства компетентных органов».
Призыв к политической ответственности
Своим постановлением Торчиа надеется всколыхнуть политическую совесть и побудить к решительным действиям.
«Я надеюсь, что моя инициатива приведет к осознанию со стороны тех, кто в силах изменить ситуацию», - сказал он. Ситуация в Белькастро - это тревожный сигнал для многих других итальянских регионов, которые сталкиваются с подобными недостатками в сфере здравоохранения. Здоровье граждан не может быть отодвинуто на второй план, и учреждения должны гарантировать эффективное и доступное медицинское обслуживание для всех».