Իսրայելի եւ Լիբանանի իշխանությունները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել մինչեւ փետրվարի 18-ը երկարաձգել Լիբանանի տարածքից իսրայելական զորքերի դուրսբերման ժամկետի մասին համաձայնագիրը։ Այս մասին նշվել է Սպիտակ տան կիրակի օրը տարածած հայտարարությունում։
«Լիբանանի եւ Իսրայելի միջեւ համաձայնագիրը, որը վերահսկվում է Միացյալ Նահանգների կողմից, կշարունակի գործել մինչեւ 2025թ. փետրվարի 18-ը»,- նշվել է փաստաթղթում։
«Լիբանանի, Իսրայելի եւ Միացյալ Նահանգների կառավարությունները բանակցություններ կսկսեն 2023թ. հոկտեմբերի 7-ից հետո կալանավորված լիբանանցի բանտարկյալների վերադարձի շուրջ»,- նշվել է հայտարարությունում։
Նոյեմբերի 27-ին ուժի մեջ է մտել 60-օրյա զինադադարի մասին համաձայնագիրը։ Դրա պայմաններով նախատեսվում էր, որ Իսրայելն ամբողջությամբ դուրս կբերի զորքերը հարավային Լիբանանից մինչեւ հունվարի 27-ը:

Власти Израиля и Ливана достигли договоренности о продлении соглашения о сроках вывода израильских войск с ливанской территории до 18 февраля. Об этом говорится в опубликованном в воскресенье заявлении Белого дома.
«Соглашение между Ливаном и Израилем, за соблюдением которого следят США, продолжит действовать до 18 февраля 2025 года», - указывается в документе.
«Правительства Ливана, Израиля и США также начнут переговоры о возвращении ливанских заключенных, задержанных после 7 октября 2023 года», - говорится в заявлении.
60-дневное соглашение о прекращении огня вступило в силу 27 ноября. Его условия предусматривали, что Израиль полностью выведет свои войска из южных регионов Ливана к 27 января.