Մինչեւ 2024թ. դեկտեմբեր ամեն օր մոտ 350 մարդ զինվորագրվել է ԱՄՆ բանակին։ Սա վերջին 15 տարվա ընթացքում ամենաբարձր մակարդակն է, չորեքշաբթի Սպիտակ տանը հայտնել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մինչ շարունակելը՝ ցանկանում եմ մի շատ լավ նորություն հայտնել զինված ուժերի մասին։ Տարիներ շարունակ անձնակազմի աննախադեպ կրճատումներից հետո, չորս տարի անց, որոնց ընթացքում մենք ամեն ամիս չենք կատարել հավաքագրման պլանային ցուցանիշները, հենց նոր հայտարարվեց, որ ԱՄՆ բանակը դեկտեմբերին կատարել է վերջին 15 տարիների լավագույն զինվորագրումը։ Ամեն օր մոտ 350 նոր զինվոր անցել է ծառայության, որպեսզի պաշտպանի մեր երկիրը»,- ասել է նա։
«Մենք հարցրինք, թե ինչու է դա տեղի ունենում հիմա, եւ նրանք պատասխանեցին, որ մեր երկրում այժմ այնպիսի ոգի կա, որը նրանք երկար-երկար տարիներ չեն տեսել: Եվ ես համաձայն եմ սրան»,- եզրափակել է Թրամփը։
ԱՄՆ Զինված ուժերը թվաքանակով մտնում են աշխարհում ամենամեծերի շարքը։ Նրանց թվաքանակը հասնում է մոտ 1,3 մլն մարդու։ Վիետնամի պատերազմից հետո ԱՄՆ ԶՈւ համալրումը կատարվում է կամավոր հիմքով. 2024թ. ծառայության է անցել 225 հազար մարդ։

Около 350 человек поступали на службу в сухопутные силы США каждый день в течение декабря 2024 года. Как заявил в среду в Белом доме президент Дональд Трамп, это самый высокий показатель за 15 лет.
«Перед тем как продолжать, я хочу поделиться очень радостными новостями из вооруженных сил. После многих лет невиданного сокращения численности личного состава, после четырех лет, в течение которых мы каждый месяц не выполняли плановые показатели по набору, только что было объявлено, что в декабре сухопутные войска США провели самый лучший набор за последние 15 лет. Каждый день почти 350 новых солдат записывались на службу, чтобы защищать нашу страну», - сказал он.
«Мы спросили, почему это происходит именно сейчас, и они ответили, что теперь у нашей страны дух, которого они не видели уже много-много лет. И я с этим согласен», - резюмировал Трамп.
Вооруженные силы США по своей численности входят в число крупнейших в мире. Их численность достигает около 1,3 млн человек. После Вьетнамской войны комплектование ВС США ведется на добровольной основе: в 2024 году на службу поступили 225 тыс. человек.