ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է աշխատանքից ազատել Առողջապահության և մարդկային ծառայությունների նախարարության հազարավոր աշխատակիցների։ Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ նրանց տեղեկությունների՝ Սպիտակ տունն արդեն պատրաստում է գործադիր հրաման, որի ստորագրումից հետո Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնները, Սննդի և դեղերի վարչությունը և ԱՄՆ Առողջապահության և մարդկային ծառայությունների նախարարությանը կից մի քանի այլ գործակալություններ պետք է կրճատեն իրենց անձնակազմը։
Հրամանագիրը կարող է ստորագրվել հաջորդ շաբաթ, երբ ավարտվի հետաձգված աշխատանքից ազատման առաջարկի ժամկետը, համաձայն որի դաշնային կառավարության աշխատակիցները կարող են լքել իրենց աշխատանքն իրենց իսկ ցանկությամբ ութ ամսվա վարձատրության դիմաց:
Հինգշաբթի ավելի վաղ Մասաչուսեթս նահանգի Բոստոն քաղաքի դաշնային դատավորը երկարաձգեց մինչև փետրվարի 10-ը պետական ​​աշխատողների՝ փոխհատուցման դիմաց հրաժարականի դիմում ներկայացնելու վերջնաժամկետը: Հնարավոր է, որ երկուշաբթի օրը կայանալիք դատական ​​նիստից հետո այս օրը կրկին հետաձգվի։ NBC-ի տվյալներով՝ ավելի քան 60 հազար մարդ արդեն համաձայնել է հետաձգված կրճատումների։

Администрация президента США Дональда Трампа планирует уволить тысячи сотрудников министерства здравоохранения и социальных служб. Об этом в четверг сообщила газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По их сведениям, Белый дом уже готовит исполнительный указ, после подписания которого Центры по контролю и профилактике заболеваний, Управление по вопросам качества продовольствия и медикаментов и несколько других ведомств при Минздраве США должны будут сократить свой штат.
Указ может быть подписан на следующей неделе, когда перестанет действовать предложение об отсроченном увольнении, по условиям которого, сотрудники федерального правительства могут покинуть свои должности по собственному желанию в обмен на сохранение зарплаты за восемь месяцев.
Ранее в четверг федеральный суд в Бостоне (штат Массачусетс) продлил как минимум до 10 февраля срок подачи госслужащими заявлений на увольнение в обмен на компенсацию. Не исключено, что по итогам заседания суда в понедельник эта дата вновь будет перенесена. По данным телекомпании NBC, уже более 60 тыс. человек согласились на отсроченное увольнение.