Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Քարիմ Խանը դարձել է առաջին անձը, որի նկատմամբ մտցվել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտոնած տնտեսական պատժամիջոցները եւ գործուղումների արգելքները ռազմական հանցագործությունների տրիբունալի դեմ՝ կապված ԱՄՆ քաղաքացիների կամ ԱՄՆ դաշնակից երկրների քաղաքացիների հետաքննությունների հետ, տեղեկացրել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով իրազեկ աղբյուրներին:
Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Խանի անունը տրվել է ուրբաթ օրը Թրամփի կողմից մեկ օր առաջ ստորագրված հրամանագրի դեռեւս չհրապարակված հավելվածում, Reuters-ին հայտնել են ՄՔԴ բարձրաստիճան պաշտոնյան եւ ԱՄՆ կառավարության պաշտոնյաների կողմից տեղեկացված մեկ այլ աղբյուր:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հրամանագիր էր ստորագրել Միջազգային քրեական դատարանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին՝ մեղադրելով նրան ԱՄՆ-ին եւ նրա մերձավոր դաշնակիցների, հիմնականում՝ Իսրայելի անօրինական հետապնդման մեջ։
Փաստաթղթում ասվում է, որ այն անձանց դեմ, ովքեր մասնակցում են ամերիկացիների կամ նրանց դաշնակիցների, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների անդամների հանդեպ հետաքննություններին, մտցվում են ֆինանսական եւ վիզային պատժամիջոցներ։

International Criminal Court prosecutor Karim Khan has become the first person to face economic sanctions and a travel ban authorized by U.S. President Donald Trump against the war crimes tribunal over investigations of U.S. citizens or U.S. allies, Reuters reported, citing informed sources.
Khan, who is a British citizen, was named on Friday in an as yet unreleased annex to an executive order signed by Trump a day earlier, a senior ICC official and another source briefed by U.S. government officials told Reuters.
U.S. President Donald Trump earlier signed an executive order imposing sanctions against the International Criminal Court, accusing it of illegally prosecuting the U.S. and close allies, mainly Israel.
The document states that financial and visa sanctions are imposed against individuals who are involved in investigations against Americans or their allies, as well as their family members.