Հունգարիան ցանկանում է ութ հոգու հանել Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների ցուցակից և ստանալ նոր երաշխիքներ Ուկրաինայի տարածքով գազի տարանցման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ, նախքան սահմանափակումները երկարաձգելու համաձայնությունը, հայտնում է Reuters-ը, վկայակոչելով եվրոպացի դիվանագետներին:
Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել են ուկրաինական պատերազմի պատճառով, պետք է երկարացվեն յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ՝ միաձայն քվեարկությամբ, և Բուդապեշտը հաճախայդ երկարաձգումները որպես սակարկության հնարավորություն է օգտագործում:
Երկուշաբթի Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Facebook-ում գրել է, որ Բուդապեշտը «չի համաձայնի ֆիզիկական անձանց նկատմամբ պատժամիջոցների հապճեպ երկարաձգմանը»։
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները բաղկացած են երկու շրջանակից, որոնք տարբեր ժամանակներում ենթակա են երկարաձգման։ Դրանցից մեկն ընդգրկում է տնտեսական միջոցառումները, մինչդեռ մյուսն ավելի քան 2400 ֆիզիկական անձանց և կազմակերպությունների ցանկն է, որոնք ենթակա են ակտիվների սառեցման և ճանապարհորդության արգելքի:
Դիվանագետները հրաժարվել են նշել այն անձանց անունները, որոնց Հունգարիան ցանկանում է հեռացնել ցանկից՝ քննարկումների գաղտնի բնույթի պատճառով:
Հունվարին Բուդապեշտը, որը պատերազմի ընթացքում սերտ կապեր է պահպանել Մոսկվայի հետ, հետաձգել է տնտեսական պատժամիջոցների երկարաձգումը, որոնք ներառում են Մոսկվայի կենտրոնական բանկի ակտիվների անշարժացումը: Համաձայնությունը ձեռք է բերվել այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովը համաձայնել է Հունգարիային ընդգրկել Ուկրաինայի տարածքով դեպի ԵՄ գազի տարանցումը վերականգնելու շուրջ բանակցություններում։

Венгрия хочет исключить восемь человек из санкционного списка Европейского союза против России и получить новые гарантии по переговорам о транзите газа через Украину, прежде чем согласиться на продление ограничений, сообщает Reuters https://www.reuters.com/world/europe/hungary-seeks-removal-eight-people-eu-sanctions-russia-2025-02-25/ со ссылкой на европейских дипломатов.
Санкции ЕС против России, введенные в связи с войной  в Украине, должны продлеваться каждые шесть месяцев единогласным голосованием, и Будапешт часто использует эти продления как возможность для торга.
В понедельник министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто написал в Facebook, что Будапешт «не согласится на поспешное продление» санкций в отношении физических лиц.
Санкции в отношении России состоят из двух рамок, которые в разное время подлежат обновлению. Одна из них охватывает экономические меры, а другая представляет собой список из более чем 2400 физических и юридических лиц, на которых распространяется замораживание активов и запрет на поездки.
Дипломаты отказались назвать имена лиц, которых Венгрия хочет исключить из списка, в связи с конфиденциальным характером обсуждений.
В январе Будапешт, который поддерживает тесные связи с Москвой во время войны, задержал продление экономических санкций, включающих иммобилизацию активов центрального банка Москвы. Соглашение было достигнуто после того, как Европейская комиссия согласилась включить Венгрию в переговоры о возобновлении транзита газа в ЕС через Украину.