ԱՄՆ-ում պետական ծառայողները կազատվեն աշխատանքից, եթե հաշվետու չլինեն իրենց շաբաթական կատարողականի մասին, ինչպես պահանջում է Իլոն Մասկի գլխավորած կառավարության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման գրասենյակը (DOGE): Այս մասին երեքշաբթի լրագրողներին ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եթե չպատասխանեք, կազատվեք աշխատանքից»,- Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է Վաշինգտոնի աշխատակազմի ղեկավարը՝ խոսելով DOGE-ի հարցումներն անտեսելու հետևանքների մասին։
Մասկը ավելի վաղ ասել էր, որ իր գործակալությունը նամակներ է ուղարկում ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցներին՝ պահանջելով հինգ կետից բաղկացած զեկույց ներկայացնել իրենց աշխատանքի վերաբերյալ շաբաթվա ընթացքում: Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը փետրվարի 25-ին պարզաբանել է, որ առնվազն 1 միլիոն մարդ արդեն պատասխանել է DOGE-ի հարցմանը:
«Նպատակներից մեկն է պարզել, թե արդյոք այդ մարդիկ նույնիսկ գոյություն ունեն», - ասել է Թրամփը՝ բացատրելով DOGE-ի հարցմանն արձագանքելու անհրաժեշտությունը։ «Մենք ունենք հսկայական կառավարություն, այն միլիոնավոր մարդիկ է: Եվ ոչ ոք չգիտի, թե ով է աշխատում կառավարության համար, ով չի աշխատում։ Մենք պետք է պարզենք՝ արդյոք կա իրավիճակ, երբ մարդիկ վարձատրվում են, բայց չեն աշխատում», - բացատրել է ԱՄՆ նախագահը։ «Եթե չպատասխանեք, ըստ էության, դրան կհետեւի պատիժ, և ձեր աշխատանքը դրանով կավարտվի», - ընդգծել է նա։
Ինչպես փետրվարի 23-ին հայտնել է The New York Times-ը, ԱՄՆ մի քանի գերատեսչությունների ղեկավարություն, այդ թվում՝ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն, Պենտագոնը, Պետդեպարտամենտը, Ազգային հետախուզության գրասենյակը և ներքին անվտանգության վարչությունը, հրամայել են իրենց ենթականերին չպատասխանել DOGE-ի պահանջին:

Американские госслужащие будут уволены, если не отчитаются о выполненных ими за неделю задачах по требованию возглавляемого Илоном Маском ведомства по повышению эффективности работы правительства США (DOGE). Об этом заявил журналистам во вторник американский президент Дональд Трамп.
«Если вы не ответите, вас уволят", - заявил глава вашингтонской администрации журналистам в Белом доме, говоря о последствиях игнорирования запроса DOGE.
Маск ранее сообщил, что его ведомство направляет американским госслужащим электронные письма с требованием представить отчет из пяти ключевых пунктов о проделанной ими за неделю работе. Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт 25 февраля уточнила, что на запрос DOGE ответили уже не менее 1 млн человек.
«Одна из целей состоит в том, чтобы выяснить, существуют ли вообще эти люди, - заявил Трамп, объясняя необходимость ответа на запрос DOGE. - У нас огромное правительство, это миллионы людей. И никто не знает, кто работает на правительство, а кто нет". "Мы должны выяснить, нет ли такого, что людям платят, а они не работают", - пояснил президент США. "Если вы не отвечаете, по сути, последует наказание, работа на этом закончится", - подчеркнул он.
Как сообщила 23 февраля газета The New York Times, руководство некоторых американских ведомств, включая Федеральное бюро расследований, Пентагон, Госдепартамент, национальную разведку и министерство внутренней безопасности, приказало своим подчиненным не отвечать на требование DOGE.