ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 26-ին հայտարարել է, որ Ուկրաինային թույլ չեն տա անդամակցել ՆԱՏՕ-ին Ռուսաստանի հետ ապագա խաղաղության համաձայնագրի շրջանակում և բացառել է Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը, քանի դեռ համաձայնություն ձեռք չի բերվել:
«Դուք կարող եք մոռանալ (ՆԱՏՕ-ին անդամակցության մասին): Հավանաբար դրա պատճառով էլ այս ամենը սկսվեց»,- ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը նախարարների կաբինետի հանդիպման ժամանակ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ զիջումներ պետք է անի Ուկրաինան՝ հակամարտությունը կարգավորելու համար։
«Արդյո՞ք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների թուլացումը խաղաղ բանակցությունների մաս կլինի» հարցին Թրամփը պատասխանել է. «Ոչ: Ես ուզում եմ նախ տեսնել, թե արդյոք մենք կարո՞ղ ենք գործարք կնքել (Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին վերջ տալու վերաբերյալ)»:

US President Donald Trump said on Wednesday that Ukraine would not be allowed to join NATO as part of a future peace deal with Russia, and ruled out lifting sanctions on Moscow until an agreement is reached.
“NATO [membership]—you can forget about it, I think that's probably the reason the whole thing started,” Trump said during a White House Cabinet meeting—and responding to a question about what concessions Ukraine would have to make to resolve the conflict.
And asked whether easing sanctions on Russia would be part of peace talks, Trump said: “No. I want to see if we make a deal [to end the war in Ukraine] first.”