Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 20 հազար հայ աշխատանք է գտել Հայաստանում։ Այս մասին մարտի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Հայկ Ավետիսյանը։
Ըստ նրա՝ սա այն թիվն է, որը կանխատեսել էր ԿԲ-ն։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն իր հերթին նշել է, որ այժմ անորոշությունը, թե արդյոք Հայաստանից աշխատանքային միգրանտները կմեկնեն Ռուսաստան, ավելի մեծ է, քան նախկինում էր։
Եթե նախկինում՝ փետրվարին, այդ մարդիկ հստակ գիտեին իրենց ծրագրերի մասին, ապա այժմ այդպես չէ։
Գալստյանը ենթադրել է, որ պոտենցիալ աշխատանքային միգրանտների որոշակի մասը կմնա Հայաստանում եւ կմիանա աշխատաշուկային։
Նա նաեւ նշել է, որ եթե նախկինում փոխանցումների 80 տոկոսը Ռուսաստանից հայ աշխատանքային միգրանտներն էին անում անկանխիկ, ապա այժմ փորձում են կանխիկ գումար փոխանցել։

Около 20 тыс. армян, насильственно перемещенных из Арцаха, трудоустроились в Армении. Об этом на встрече с журналистами 18 марта заявил начальник управления денежно-кредитной политики ЦБ Айк Аветисян.
По его словам, это то число, которое прогнозировал ЦБ.
Председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян, в свою очередь, сообщил, что сейчас неопределенность, отправятся ли трудовые мигранты из Армении в Россию, выше, чем была раньше.
Если раньше, в феврали, эти люди четко знали о своих планах, то сейчас это не так.
Галстян предположил, что определенная часть потенциальных трудовых мигрантов останется в Армении и включится в рынок труда.
Он также сообщил, что если раньше 80% трансфертов армянские трудовые мигранты из России осуществляли безналичным образом, то сейчас стремятся перевести деньги наличкой.