Կանադան Եվրոպային առաջարկել է խոշոր պաշտպանական գործարքներ կնքել և բարելավել մայրցամաքի բնական ռեսուրսներին հասանելիությունը: Սա տեղի է ունեցել ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքների և Վաշինգտոնի պաշտպանական պարտավորություններից հրաժարվելու։ Այս մասին հայտնում է РБК-Ուկրաինան՝ հղում անելով Bloomberg-ին։
Հռոմում Կանադայի դեսպան Էլիսա Գոլբերգը համապատասխան նամակով դիմել է Իտալիային։ Դա այն նույն օրն էր, երբ Կանադայի նոր վարչապետ Մարկ Քարնին այցելեց Ֆրանսիա և Բրիտանիա՝ բանակցություններ վարելու դաշնակիցների հետ՝ մարտի 14-ին պաշտոնը ստանձնելուց հետո իր առաջին արտասահմանյան այցի շրջանակներում:
Դեսպանի նամակում, որը տեսել է Bloomberg-ը, ասվում է, որ Կանադան ձգտում է ավելի սերտ համագործակցել պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում Իտալիայի և Եվրամիության հետ՝ որպես «հրատապ խնդիր»: Մասնավորապես, Կանադան խնդրում է Հռոմին աջակցություն ցուցաբերել՝ երաշխավորելու, որ օրենսդրական տեքստերը երրորդ կողմերին թույլ են տալիս համագործակցել ԵՄ-ի վերազինման պաշտպանության ծրագրի հետ:
Կանադա-ԵՄ պաշտպանական գործընկերությունը կարող է արագ կնքվել, ինչը թույլ կտա Կանադային մասնակցել եվրոպական երկրների հետ համատեղ գնումներին վերոհիշյալ պաշտպանական ծրագրի շրջանակներում, ըստ խնդրին ծանոթ անձի:
Բացի այդ, Գոլբերգի նամակը նախանշում է «մոտ ժամանակներս մի շարք հիմնական հնարավորություններ ձեռք բերելու հիմնական գնումների գործողությունները», ներառյալ մոտ մեկ տասնյակ սուզանավեր, լրացուցիչ կործանիչներ և մարտական տանկեր, «որոնք հնարավոր կլինի ձեռք բերել եվրոպական մատակարարներից»:
«Կանադական արդյունաբերությունը շատ ավելին ունի առաջարկելու: «Ինչպիսին են անօդաչու սարքերը, արբանյակային հաղորդակցությունները, ռոբոտաշինությունը, արհեստական ինտելեկտը, կիբերանվտանգությունը և մատակարարման շղթայի ավելի լավ ինտեգրումը Կանադայի կարևոր օգտակար հանածոների պաշարների համար, որոնք անհրաժեշտ են առաջադեմ պաշտպանական տեխնոլոգիաների և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի համար, ինչպիսիք են նիկելը, կոբալտը և լիթիումը», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Канада предложила Европе заключить крупные оборонные сделает и улучшить доступ континента к полезным ископаемым. Это произошло в ответ на угрозы президента США Дональда Трампа и его отказ от оборонных обязательств Вашингтона. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на Bloomberg.
С соответствующим письмом к Италии обратилась посол Канады в Риме Элисса Голберг. Это было в тот же день, когда новый канадский премьер-министр Марк Карни поступил Францию и Британию для переговоров с союзниками в ходе своей первой зарубежной поездки с момента вступления в должность 14 марта.
В письме посла, с которым ознакомилось Bloomberg, сказано, что Канада стремится к более тесному сотрудничеству в оборонной промышленности с Италией и Европейским союзом как к «вопросу безотлагательностиv. В частности, там содержится просьба к Риму оказать поддержку в обеспечении того, чтобы законодательные тексты позволяли третьим сторонам сотрудничать с планом ЕС по обороне ReArm.
По словам человека, который осведомлен в этом вопросе, оборонное партнерство Канады и ЕС может быть заключено быстро, что позволит Канале участвовать в совместных закупках с европейскими странами в рамках вышеупомянутого оборонного плана.
Кроме того, в письме Голберг излагались планы «приобрести ряд ключевых возможностей посредством крупных закупочных мероприятий в краткосрочной перспективе», включая около дюжины подводных лодок, дополнительных истребителей и боевых танков, «которые потенциально можно было бы приобрести у европейских поставщиков».
«Канадская индустрия может предложить гораздо больше. Такие направления, как дроны, спутниковая связь, робототехника, искусственный интеллект, кибербезопасность и лучшая интеграция цепочек поставок для значительных запасов критически важных минералов Канады, необходимых для передовых оборонных технологий и систем возобновляемой энергии, таких как никель, кобальт и литий», - говорится в обращении.