ԱՄՆ եւ Չինաստանի հարաբերությունները կդառնան այն գործոնը, որի շուրջ կծավալվի ողջ 21-րդ դարի պատմությունը։ Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն
«Կարծում եմ՝ 21-րդ դարի պատմությունը կպտտվի այն ամենի շուրջ, ինչ տեղի կունենա Միացյալ Նահանգների եւ Չինաստանի միջեւ»,- ասել է նա Salem News Channel-ին:
Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավարն անթույլատրելի է համարել այն զարգացումները, որոնց դեպքում Վաշինգտոնը կախվածության մեջ կհայտնվի Պեկինից։ «Մենք պետք է համագործակցենք նրանց [Չինաստանի] հետ, անպատասխանատու կլինի չանել դա, բայց մենք նաեւ չենք ցանկանում ապրել մի աշխարհում, որտեղ կախված կլինենք Չինաստանից»,- ասել է Ռուբիոն:

Взаимоотношения Соединенных Штатов и Китая будут тем фактором, вокруг которого развернется история всего XXI века. Такое мнение выразил госсекретарь США Марко Рубио
«Полагаю, история XXI века развернется вокруг того, что будет происходить между США и Китаем», - сказал он в интервью Salem News Channel.
Глава американского внешнеполитического ведомства заявил о недопустимости развития событий, при которых Вашингтон окажется зависим от Пекина. «Нам нужно с ним [Китаем] взаимодействовать, было бы безответственно этого не делать, однако мы также не хотим жить в мире, в котором мы зависим от Китая», - сказал Рубио.