Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նախ առանձնազրույց է ունեցել ռուս գործընկերոջ հետ, ինչին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Վալենտինա Մատվիենկոյին Հայաստան կատարած այցի համար` նշելով, որ նման փոխադարձ այցերը կարեւոր են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից՝ մասնավորապես ընդգծելով այն հանգամանքը, որ այցը տեղի է ունենում Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի հոբելյանական 80-ամյակի համատեքստում:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցեր ինչպես քաղաքական ու տնտեսական, այնպես էլ կրթական եւ մշակութային` շեշտը դնելով, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման վրա:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման հարցում` նշելով, որ Հայաստանը սպասում է ադրբեջանական կողմին, որպեսզի ստորագրվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արդեն համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը: ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն էլ իր հերթին ընդգծել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության կողմնակից է:
Ալեն Սիմոնյանը ռուս գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում գտնվող գերիների, ապօրինի պահվող եւ անհետ կորած համարվող անձանց խնդրին:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահը մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստի պաշտոնական բացմանը:
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն շրջել են նաեւ ԱԺ շենքում ու մասնակցել «Ճանապարհ դեպի Սանահին: Մեկ մանկատան պատմություն» խորագրով ցուցահանդեսին, որի նյութերը տրամադրվել են Սանկտ Պետերբուրգի մշակույթի կոմիտեի եւ «Լենինգրադի պաշտպանության ու շրջափակման պետական հուշահամալիր» թանգարանի կողմից:

Republic of Armenia National Assembly (RA NA) president Alen Simonyan on Friday received a delegation led by the speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia, Valentina Matvienko.
First, the RA NA speaker had a private conversation with his Russian colleague, which was followed by a meeting in expanded format, RA NA informs. Simonyan expressed his gratitude to Matvienko for her visit to Armenia, noting that such mutual visits are important in terms of the development of bilateral relations, particularly underscoring the fact that the visit takes place in the context of the 80th jubilee anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
The speaker of the Federal Council of the Russian Federal Assembly, in turn, thanked the RA NA President for the warm reception.
The interlocutors discussed various issues, regarding the bilateral agenda—political and economic, as well as educational and cultural, emphasizing, in particular, the development of interparliamentary cooperation.
Special attention was attached also to regional developments. The RA NA speaker reaffirmed Armenia’s position on the establishing of lasting peace in the region, noting that Armenia is waiting for the Azerbaijani side to sign the peace agreement already agreed between Armenia and Azerbaijan. The speaker of the Federation Council of the Russian Federal Assembly, for her part, underscored that Russia is a supporter of peace and stability in the region.
Alen Simonyan drew his Russian colleague’s attention to the issue of Armenian prisoners of war, illegally held, and missing persons in Azerbaijan.
Afterwards, the RA NA president and the speaker of the Federation Council of the Russian Federal Assembly attended the official opening of the 39th Sitting of the Inter-Parliamentary Committee between the Federal Assembly of Russia and the National Assembly of Armenia.
Also, Alen Simonyan and Valentina Matvienko toured the National Assembly building and the exhibition titled “The Road to Sanahin: The Story of an Orphanage,” the materials for which were provided by the Saint Petersburg Committee for Culture and the State Memorial Museum of the Leningrad Defense and Siege.