ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է իր ելույթը՝ հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում։
«Հարգելի Վալենտինա Իվանովնա, հարգելի գործընկերներ,
«Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության անունից թույլ տվեք ողջունել ձեզ ՀՀ Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստում, որը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակին։ 80 տարի առաջ Խորհրդային Միության ժողովուրդները ուս ուսի տված ջախջախեցին 20-րդ դարի ամենաանմարդկային գաղափարախոսությունը՝ նացիզմը։ Այս հաղթանակը ոչ միայն ռազմական էր, այլև բարոյական՝ արդարության, ճշմարտության և մարդկային արժանապատվության հաղթանակ։ Այն հնարավոր դարձավ մեր միլիոնավոր նախնիների նվիրվածության շնորհիվ, ովքեր զոհվեցին ապագա սերունդների ազատության համար։ Մեծ հաղթանակի 80-ամյակը ոչ միայն հարգանքի և հիշողության տուրք է, այլև, առաջին հերթին, պատասխանատվություն։ Ներկայիս սերունդները պարտավոր են պաշտպանել այն կեղծիքից և աղավաղումից։ Ցավոք, Հայրենական մեծ պատերազմի մասին պատմական ճշմարտությունը պղծվում է նաև Հայաստանում, և հանրային հեռուստատեսության պաշտոնյաների կողմից։ Մենք դատապարտում ենք այս ամոթալի գործողությունները և վստահ ենք, որ դրանք դատապարտված են ձախողման։
Գործընկերներ, մայիսի 9-ը պարզապես մեծ տարեթիվ չէ։ Այն կենդանի բարոյական վկայություն է, որը շարունակում է ոգեշնչել մեզ։ Հայ ժողովրդի համար մայիսի 9-ը դարձավ եռակի հաղթանակի օր՝ հաղթանակ նացիզմի նկատմամբ, պատմական հայկական Շուշի քաղաքի ազատագրում և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծում, որը ոտքի կանգնեց իր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու համար։ Այսօր, ինչպես 80 տարի առաջ, մենք բախվում ենք Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի և էթնիկ անհանդուրժողականության դրսևորումների հետ։ Արցախցի հայերը վտարվեցին իրենց պատմական հողից։ Սա բռնի վտարում էր՝ բռնության և ցեղասպանության սպառնալիքի ներքո։ Հայերն Արցախում ապրել են ավելի քան երեք հազար տարի՝ սա մեր պատմությունն է, մեր արմատները, մեր սրբավայրերը։ Մենք վստահ ենք, որ երկարատև խաղաղությունը կարող է հիմնված լինել հակամարտության արդարացի կարգավորման վրա, այլ ոչ թե ցեղասպանության իրական արդյունքների վրա։ Ագրեսորի հետ զիջախաղը միայն գրգռում է նրա ախորժակը։ Ահա թե ինչով են այսօր, ցավոք, զբաղված Հայաստանի իշխանությունները։
Հայ բանտարկյալների և Արցախի օրինական ընտրված ղեկավարների նկատմամբ Բաքվում շարունակվող ամոթալի դատավարությունները չեն նպաստում արդար խաղաղությանը կամ երկարաժամկետ տարածաշրջանային կայունությանը։ Վստահ եմ, որ բոլորը լավ գիտակցում են, որ նրանց դեմ առաջադրված մեղադրանքները շինծու են, և որ տեղի ունեցողը քաղաքական կոտորած է։ 21-րդ դարում մենք ականատես ենք լինում մշակութային ցեղասպանության Արցախում. ոչնչացվում են հայկական եկեղեցիներ, վանքեր, խաչքարեր, ինչպես նաև Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված հուշարձաններ։ Այս ամենը արվում է մեկ նպատակով՝ վերացնել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ներկայության հետքերը և վերաշարադրել նրա ժողովրդի քրիստոնեական պատմությունը։ Ահա թե ինչու է կարևոր այս հանդիպման ժամանակ նշել, որ մենք՝ որպես Հաղթանակի ժառանգորդներ, պարտավոր ենք ոչ միայն պահպանել նրա հիշատակը, այլև դեմ լինել բռնության և կեղծիքների նոր ձևերին։
Լռությունն ու անգործությունն անընդունելի են. հենց այս վերաբերմունքն էր, որ իր ժամանակին ծնունդ տվեց նացիզմին։ Եզրափակելով՝ կցանկանայի նշել, որ մեր պատմական կապը, դաշնակցային հարաբերությունները և ազգերի եղբայրությունը արժեքներ են, որոնք չպետք է դառնան ներկայիս քաղաքական իրավիճակի պատանդ։ Վստահ եմ, որ ոչ մի արտաքին հանգամանք չի կարող քանդել հայ և ռուս ժողովուրդների միջև բարեկամության հիմքը։ Մենք միասին ենք հաղթել և պետք է միասնական մնանք նոր մարտահրավերների առջև»։

От имени оппозиционной парламентской фракции «Армения» позвольте приветствовать Вас на 39-м заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Республики Армения и Федерального Собрания Российской Федерации, посвященном 80-летию Победы в Великой Отечественной войне. Об этом заявил в своем выступлении на заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Национального Собрания Республики Армения и Федерального Собрания Российской Федерации руководитель фракции блока «Армения» Сейран Оганян, которое он обнародовал на своей странице в Facebook.
«80 лет назад народы Советского Союза плечом к плечу сокрушили самую бесчеловечную идеологию XX века - нацизм. Эта победа была не только военной, но и нравственной: торжеством справедливости, правды и человеческого достоинства. Она стала возможной, благодаря самоотверженности миллионов наших предков, павших за свободу будущих поколений. 80-летие Великой Победы, это не только дань уважения и память, это прежде всего ответственность. Нынешние поколения обязаны защищать её от фальсификаций и искажения. К сожалению историческую правду о ВОВ оскверняют и в Армении, причем должностными лицами в эфире общественного телевидения. Мы осуждаем эти постыдные действия и уверены, что они обречены на провал.
Коллеги, 9 мая - не просто великая дата. Это живое нравственное завещание, которое продолжает вдохновлять нас. Для армянского народа 9 мая стало днем тройной Победы: Победы над нацизмом, освобождения исторического армянского города Шуши и создания Армии обороны Арцаха - вставшей на защиту права на самоопределение его народа.
Сегодня, как и 80 лет назад, мы сталкиваемся с проявлениями агрессии и этнической нетерпимости со стороны Азербайджана. Армяне Арцаха были изгнаны со своей исторической земли. Это было принудительное изгнание под угрозой насилия и геноцида. Армяне жили в Арцахе более трекх тысяч лет - это наша история, наши корни, наши святыни.
Мы уверены, что долгосрочный мир может быть основан на справедливом урегулировании конфликта, а не на фактических результатах геноцида. Игра в поддавки с агрессором только разжигает его аппетит. Это то, чем к сожалению, заняты сегодня власти Армении. Справедливому миру и долгосрочной региональной стабильности никак не способствуют и продолжающиеся в Баку позорные судилища над армянскими пленными и легитимно избранными руководителями Арцаха. Уверен, все прекрасно осознают, что предъявленные им обвинения сфабрикованы, а происходящее является политической расправой.
В 21 веке мы становимся свидетелями культурного геноцида в Арцахе: уничтожаются армянские церкви, монастыри, хачкары, а также памятники, посвящённые Победе в Великой Отечественной Войне. Всё это делается с одной целью - стереть следы армянского присутствия в Нагорном Карабахе и переписать христианскую историю его народа.
Именно поэтому на этом заседании важно отметить, что мы, как наследники Победы, обязаны не только хранить её память, но и выступать против новых форм насилия и фальсификаций. Молчание и бездействие - недопустимы, именно такое отношение в свое время породило нацизм.
В заключение, хотел бы отметить, что наша историческая связь, союзнические отношения и братство народов - это ценности, которые не должны становиться заложниками текущей политической конъюнктуры.
Уверен: никакие внешние обстоятельства не смогут разрушить фундамент дружбы между армянским и российским народами. Мы побеждали вместе - и должны остаться едиными перед лицом новых вызовов», - заявил Оганян.