Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) «ուշադիր հետևում է Իրանում տիրող ծայրահեղ մտահոգիչ իրավիճակին», - ասվում է գործակալության ուրբաթ օրվա հայտարարության մեջ։
«ԱԷՄԳ-ն ... կարող է հաստատել, որ Նաթանզի օբյեկտը թիրախներից մեկն է։ Գործակալությունը կապի մեջ է Իրանի իշխանությունների հետ՝ ճառագայթման մակարդակի վերաբերյալ։ Մենք նաև կապի մեջ ենք երկրում գտնվող մեր տեսուչների հետ», - ասել է գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
IRNA-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իսրայելի հարձակումից հետո Նաթանզի ուրանի հարստացման օբյեկտում պայթյուն է տեղի ունեցել։
Իրանական հեռուստատեսությունը ավելի ուշ հայտնել է, որ Նաթանզի միջուկային օբյեկտի վրա Իսրայելի հարձակումից հետո ճառագայթման արտահոսքի որևէ նշան չկա։

The International Atomic Energy Agency (IAEA) is “closely monitoring the deeply concerning situation in Iran,” the agency said in a statement on Friday.
“Agency can confirm the Natanz site among targets. The Agency is in contact with Iranian authorities regarding radiation levels. We are also in contact with our inspectors in the country,” said IAEA director general Rafael Grossi.
IRNA had reported that an explosion had occurred at Iran’s Natanz uranium enrichment facility following the Israeli attacks.
And Iranian television later reported that there was no sign of radiation leakage following the Israeli attack on the Natanz nuclear facility.