Սաուդյան Արաբիան ուրբաթ դատապարտել է Իսրայելի կողմից Իրանի վրա կատարված հարվածները, որոնք ուղղված էին նրա միջուկային օբյեկտներին, բալիստիկ հրթիռների գործարաններին և ռազմական հրամանատարներին, հաղորդում է Al Arabiya-ն։
«Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունը խստորեն դատապարտում է Իսրայելի կողմից եղբայրական Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ կատարված բացահայտ ագրեսիան, որը խաթարում է նրա ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը և կազմում է միջազգային օրենքների և նորմերի ակնհայտ խախտում», - ասվում է թագավորության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին այսօր՝ ապրիլի 13-ի լուսաբացին։
Իրանական լրատվամիջոցները հաղորդել են ԻՀՊԿ հրամանատար Հոսեյն Սալամիի, ԻՀՊԿ Խաթամ ​​ալ-Անբիա կենտրոնական շտաբի հրամանատար Ղոլամ Ալի Ռաշիդի և երեք միջուկային ֆիզիկոսների մահվան մասին Իսրայելի կողմից ուրբաթ առավոտյան Իրանի վրա հարձակման ժամանակ։
Ավելին, ըստ Իրանի զինված ուժերի հայտարարության, Իսրայելի հարվածները հասցվել են ոչ միայն միջուկային օբյեկտներին, այլև քաղաքացիական օբյեկտներին։ Զոհվել են նաև քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ։

Saudi Arabia has condemned Israel's strikes on Iran, which targeted its nuclear facilities, ballistic missile factories, and military commanders, Al Arabiya reports.
“The Kingdom of Saudi Arabia expresses its strong condemnation and denunciation of the blatant Israeli aggressions against the brotherly Islamic Republic of Iran, which undermine its sovereignty and security and constitute a clear violation of international laws and norms,” the Saudi foreign ministry says in a statement.
As reported earlier, Israel struck Iran at dawn Friday.
Iranian media had reported the deaths of Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) commander Hossein Salami, IRGC Khatam al-Anbia headquarters’ commander Gholamali Rashid, and three nuclear physicists in these Israeli attacks.
In addition, according to a statement from the Iranian armed forces, these Israeli strikes had targeted not only nuclear, but also civilian facilities. Civilians, including women and children, were also killed.