ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Հաագայում Դաշինքի գագաթնաժողովի բացումից առաջ կրկին հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է աջակցի Ուկրաինային և հիշի Ռուսաստանից եկող սպառնալիքի մասին։
«[Ռուսաստանը] արտադրում է այնքան [զենք], որքան ամբողջ ՆԱՏՕ-ն արտադրում է մեկ տարվա ընթացքում»,- կրկին ասաց Ռյուտեն։ «Միևնույն ժամանակ, նրանց տնտեսությունը 25 անգամ փոքր է ՆԱՏՕ-ի երկրների տնտեսությունից»։
Ռյուտեն հրաժարվել է կանխատեսել, թե արդյոք Ուկրաինան և Ռուսաստանը կարող են խաղաղության համաձայնագրի հասնել մինչև տարեվերջ՝ ասելով, որ գործընթացը «ժամանակ կպահանջի»։ Մինչդեռ ՆԱՏՕ-ն պետք է ապահովի, որ Ուկրաինան այս ընթացքում ունենա պայքարը շարունակելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչ, ասել է նա, հաղորդում է BBC-ն։

NATO Secretary General Mark Rutte reiterated before the opening of the alliance's summit in The Hague that Europe must support Ukraine and be mindful of the threat from Russia.
“[Russia] produce as much [weapons] as the whole of NATO in a year,” Rutte said again. - At the same time, their economy is 25 times smaller than the economies of NATO countries."
He declined to predict whether Ukraine and Russia could reach a peace agreement by the end of the year - the process “will take time.” In the meantime, NATO must ensure that in the meantime Ukraine has everything it needs to continue fighting, Rutte said, according to the BBC.