ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Հաագայում Դաշինքի գագաթնաժողովի բացումից առաջ կրկին հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է աջակցի Ուկրաինային և հիշի Ռուսաստանից եկող սպառնալիքի մասին։
«[Ռուսաստանը] արտադրում է այնքան [զենք], որքան ամբողջ ՆԱՏՕ-ն արտադրում է մեկ տարվա ընթացքում»,- կրկին ասաց Ռյուտեն։ «Միևնույն ժամանակ, նրանց տնտեսությունը 25 անգամ փոքր է ՆԱՏՕ-ի երկրների տնտեսությունից»։
Ռյուտեն հրաժարվել է կանխատեսել, թե արդյոք Ուկրաինան և Ռուսաստանը կարող են խաղաղության համաձայնագրի հասնել մինչև տարեվերջ՝ ասելով, որ գործընթացը «ժամանակ կպահանջի»։ Մինչդեռ ՆԱՏՕ-ն պետք է ապահովի, որ Ուկրաինան այս ընթացքում ունենա պայքարը շարունակելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչ, ասել է նա, հաղորդում է BBC-ն։

Генсек НАТО Марк Рютте перед открытием саммита Альянса в Гааге повторил, что Европа должно поддерживать Украину и помнить об угрозе со стороны России.
«[Россия] производят столько же [вооружений], сколько все НАТО за год, — снова сказал Рютте. — При этом их экономика в 25 раз меньше, чем экономика стран НАТО».
Он отказался предсказать, смогут ли Украина и Россия достичь мирного соглашения к концу года — процесс «потребует времени». Тем временем НАТО должно гарантировать, что в это время у Украины есть все необходимое для продолжения борьбы, сказал Рютте, передает BBC.