ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն այսօր հայտարարել է, որ Գազայում սովը թակում է բոլոր դռները՝ իրավիճակն անվանելով «զարհուրանքի շոու», հաղորդում է CNN-ը։
«Ամբողջ աշխարհում տեսնում ենք միջազգային իրավունքի լիակատար անտեսում, եթե ոչ՝ ուղղակի ոտնահարում,- ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին հայտարարել է Գուտերեշը։ -Մենք Գազայում տեղի ունեցած զարհուրանքի շոուից հեռուն նայելու կարիք չունենք»։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակը հայտարարության մեջ նշել է, որ հուսահատ, քաղցած մարդիկ ուղարկվում են Իսրայելի և ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի (GHF) ղեկավարված օգնության կենտրոններ։
«Չնայած այդ հանգամանքին, որ մայիսի 27-ից հուլիսի 21-ը Գազայում իսրայելական ուժերի ձեռքով սնունդ հայթայթելու փորձի ժամանակ սպանվել է 1054 պաղեստինցի», - ասված է հայտարարության մեջ։
ՄԱԿ-ի գրասենյակը Իսրայելին կոչ է արել թույլատրել ավելի շատ մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայի հատված և վերացնել ՄԱԿ-ի և անկլավում գործող այլ մարդասիրական կազմակերպությունների նկատմամբ սահմանափակումները։ Բանակցություններին ծանոթ երկու աղբյուրներ CNN-ին հայտնել են, որ միջնորդների կողմից հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման իրենց վերջին առաջարկը ՀԱՄԱՍ-ին ներկայացնելուց գրեթե մեկ շաբաթ անց բոլոր կողմերը դեռևս սպասում են Գազայի ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների պատասխանին։

Hunger is “knocking on all doors” in Gaza, United Nations Secretary-General António Guterres said today, calling the situation a “horror show,” CNN reported.
“Around the world we see a total disregard, if not outright violation of international law,” Guterres told the UN Security Council. - "We need look no further than the horror show in Gaza.
Desperate, hungry people are being sent to aid sites run by the Israeli- and US-backed Gaza Humanitarian Fund (GHF), the UN human rights office said in a statement.
“Despite the fact that between May 27 and July 21, 1,054 Palestinians were killed by the Israeli military in Gaza while trying to reach food,” the statement stressed.
The UN office called on Israel to allow more humanitarian aid into the Gaza Strip and to lift restrictions on the UN and other humanitarian organizations in the enclave.  Nearly a week after mediators presented the Hamas group with a final proposal for a cease-fire and hostage release, all sides are still waiting for Hamas leaders in Gaza to respond, two sources familiar with the talks told CNN.