Ավստրալա-բրիտանացի հայտնի փաստաբան, իրավաբան-գիտնական Ջեֆրի Ռոբերտսոնը (King’s Counsel, KC) իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված չափազանց խիստ քրեադատավարական միջոցների առնչությամբ՝ ընդգծելով նրան ներկայացված մեղադրանքի քաղաքական ենթատեքստը։  Այս մասին հայտարարություն է տարածել Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խորհուրդը։
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Ռոբերտսոնի գնահատմամբ՝ նախաքննության փուլում կալանքի կիրառումը, որն ուղեկցվել է իրավասու մարմինների ներկայացված սին և անբավարար հիմնավորումներով, դատարանների ընդունած չպատճառաբանված որոշումներով, հակասում է իրավունքի գերակայության սկզբունքին և միջազգային իրավունքով նախատեսված երաշխիքներին։
Պարոն Ռոբերտսոնը ներկայումս դիտարկում է պարոն Սամվել Կարապետյանի պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբանների միջազգային խմբին միանալու և խմբի կողմից միջազգային կազմակերպություններ ներկայացվող հայցադիմումներին աջակցելու հնարավորությունը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ներկայացուցչության հետագա փուլերում կարող է պաշտոնապես դիտարկվել նաև տիկին Ամալ Քլունիի ներգրավումը գործընթացում։ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը Doughty Street Chambers ընկերության հիմնադիր-ղեկավարն է։ Նախկինում նա Ամալ Քլունիի հետ ներկայացրել է Հայաստանի շահերը ցեղասպանության ժխտման իրավական պատասխանատվության գործով։ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը հայտնի է նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին և Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն իր մեծ նվիրվածությամբ»։

Renowned Australian British lawyer and legal scholar Geoffrey Robertson (King’s Counsel, KC) has expressed his deep concern about the excessively harsh criminal procedural measures applied against Russian Armenian entrepreneur and philanthropist Samvel Karapetyan, and emphasized the political context of the charges brought against him in Armenia, Karapetyan’s defense council has announced in a statement.
The statement adds as follows: “In Robertson’s assessment, the use of detention during the investigation phase, which was accompanied by false and insufficient justifications presented by the competent authorities, unreasoned decisions adopted by the courts, contradicts the principle of the rule of law and the guarantees provided for by international law.
Mr. Robertson is currently considering the possibility of joining the international group of lawyers defending Mr. Samvel Karapetyan and supporting the group’s petitions being filed with international organizations.
In the further phases of the representation at the European Court of Human Rights (ECHR), the engagement of [another famous lawyer] Ms. Amal Clooney in the process may also be formally considered. Geoffrey Robertson is the founder and director of Doughty Street Chambers firm. He previously represented, with Amal Clooney, Armenia’s interests in the case of legal liability for genocide denial. Geoffrey Robertson is also known for his great commitment to the matter of international recognition of the Armenian Genocide and the protection of the rights of the [Armenian] people of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)].”