Մոսկվան քննարկում է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում Երևանի հետ համագործակցությունը և մտահոգություն է հայտնում որոշ հարցերի վերաբերյալ: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների խնդրանքով մեկնաբանելով Երևանի Եվրոպական միությանը (ԵՄ) անդամակցության հեռանկարները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այստեղ խոսքը [ՀՀ վարչապետ Նիկոլ] Փաշինյանի ԵՄ-ին անդամակցելու անսասան ցանկության մասին չէ», - նշել է նա՝ կրկնելով լրագրողների հարցի ձևակերպումը: «Իհարկե, մենք քննարկում ենք ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության հարցեր: Եվ այս տեսանկյունից մենք ուշադրություն ենք դարձնում Հայաստանի կողմից կարգավորող և իրավական ոլորտում կայացված որոշումներին: Կան որոշ կառավարական ակտեր, որոնք մեզ համար հարցեր են առաջացնում»:
Օվերչուկը բացատրել է, որ դրանք, մասնավորապես, ապրանքների սերտիֆիկացման հարցեր են: «Խոսքը վերաբերում է Եվրամիության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և այլ երկրների չափանիշներին համապատասխան սերտիֆիկացված սննդամթերքի ընդունմանը, որոնք չեն համապատասխանում Եվրասիական տնտեսական միության սերտիֆիկացմանը։ Իհարկե, մենք մտահոգություններ ենք հայտնում նման հարցերի վերաբերյալ», - ասել է  փոխվարչապետը։

Moscow is discussing cooperation with Yerevan within the framework of the Eurasian Economic Union (EAEU) and is expressing concern over some matters. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk told this to reporters, as he commented—at the request of the members of the media—on the prospects of Armenia's membership in the European Union (EU), TASS reports.
“This is not about [Armenian Prime Minister Nikol] Pashinyan's unwavering desire to join the EU,” Overchuk noted, as he repeated the wording of the reporters' question. “Of course, we [i.e. Russia] are discussing matters of cooperation within the EAEU. And from this perspective, we pay attention to the decisions made by Armenia in the regulatory and legal domains. There are some government acts that raise questions for us.”
Overchuk explained that these are, in particular, matters of product certification.
“It’s about the acceptance of food products certified according to the standards of the European Union, the United States of America, and other countries that do not comply with the certification of the Eurasian Economic Union. Of course, we express concerns about such issues," said the Russian deputy premier.